Zamknij

Warszawa na szarym końcu pod względem obsługi tarczy antykryzysowej

22.05.2020 18:39
Mikropożyczki. Maląg apeluje do Trzaskowskiego
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaapelowała do prezydenta Warszawy o sprawniejszą obsługę wniosków przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej.

Minister pracy Marlena Maląg przesłała prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu list, w którym prosi o szybką obsługę wniosków przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej.

Chodzi głównie o rozpatrywanie wniosków o mikropożyczki dla przedsiębiorców.

Maląg o mikropożyczkach: Warszawa niechlubnym wyjątkiem na mapie Polski

Minister pracy w liście zwróciła uwagę na sytuację, w której znaleźli się przedsiębiorcy. Kryzys wywołany epidemią koronawirusa uderzył ich po kieszeni, a pieniądze w ramach mikropożyczki mogłyby poprawić ich płynność finansową.

Zobacz także

Maląg zaapelowała tym samym do Trzaskowskiego, by urzędnicy stołeczni szybciej rozpatrywali wnioski o pomoc dla firm. Jak wskazała, „ważne jest, by wnioski o wsparcie były rozpatrywane sprawnie, a pieniądze jak najszybciej trafiały na konta przedsiębiorców.”

Z niepokojem obserwujemy sytuację w Warszawie, która stanowi niechlubny wyjątek na mapie Polski pod kątem rozpatrywania wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności 

– mówiła minister

Niepokojące są dane resortu pracy, które w liście opisała minister Maląg. Z danych MRPiPS wynika, że Urząd Pracy m.st. Warszawy rozpatrzył do tej pory mniej niż 10 procent wszystkich wniosków. Tymczasem krajowa średnia to 60 procent, a wiele urzędów pracy – jak wskazała Maląg -  rozpatrzyło już nawet 100 procent wniosków.

Zwracam się do Pana Prezydenta z apelem o usprawnienie działań i przyspieszenie procedur rozpatrywania wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. Przypominam, że przekazujemy samorządom środki nie tylko na same świadczenia, ale również na obsługę zadania 

- zaznaczyła Maląg

5000 złotych dla przedsiębiorców. Kto może wnioskować o pożyczkę?

W ramach tarczy antykryzysowej, która obowiązuje od 1 kwietnia 2020, mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili biznes przed 1 marca 2020 roku mogą wnioskować o pożyczkę w kwocie maksymalnej 5000 złotych.

Zobacz także

W ustawie wprowadzającą tarczę antykryzysową czytamy, że „w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy”

Chodzi o te osoby, które zatrudniają maksymalnie 9 osób, a także o samozatrudnionych przedsiębiorców.

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

Resort pracy wskazuje, że dużym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszą się mikropożyczki do 5 tys. zł. - Do tej pory na ten cel zostało przekazanych 3,9 mld zł. Za tymi pieniędzmi idą konkretne wsparcia, także dla wykonawców tego zadania, a są nimi Powiatowe Urzędy Pracy - powiedziała szefowa MRPiPS.

Maląg dodała, że obsługa mikropożyczek kosztuje budżet państwa prawie 20 mln złotych. -Na obsługę jednego wniosku, przekazujemy 25 zł  - wskazała Maląg.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP