Zamknij

5000 plus. Od grudnia 2021 dodatek covidowy do pensji

03.12.2021 07:41
5000 plus. Od grudnia jednorazowy dodatek do pensji
fot. Jakub Kaminski/East News

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł brutto dodatku covidowego. Od 1 grudnia 2021 pieniądze będą przyznawane na nowych zasadach. Sprawdzamy, co mówią nowe przepisy.

Wynagrodzenia dla osób, które pracują jako personel niemedyczny zostaną zwiększone o specjalny dodatek covidowy. Premier Mateusz Morawiecki już w pierwszej połowie 2021 roku mówił o takich planach.

Personel niemedyczny otrzyma 5000 zł dodatku do pensji za zaangażowanie w walkę z pandemią. Politycy PSL, choć doceniają gest rządu, to przyznają, że to niewystarczająca kwota.

5000 plus dla personelu medycznego. Od grudnia 2021 zmiany w przyznawaniu dodatku covidowego

Od 1 grudnia zmieniły się zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Kto będzie miał prawo do jednorazowego dodatku covidowego według znowelizowanego polecenia?

Zgodnie z nowymi przepisami są to „osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 czerwca 2021 do 30 listopada 2021 roku wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz pracowały na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Świadczenie jednorazowe trafi do osób spełniających te warunki, które w dniu zgłoszenia do otrzymania jednorazowego dodatku są zatrudnione w placówce medycznej lub w firmie wykonującej usługi na rzecz placówki medycznej, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką, a także umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wykonującą usługi na rzecz tej placówki”.

Nowelizacja nie dotyczy personelu medycznego, któremu od 1 listopada 2021 r. dodatek covidowy przysługuje za każdą godzinę pracy z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Wynosi ono 100 proc. wynagrodzenia, które wynika z umowy, ale nie może przekroczyć 15 tys. zł. Do tej pory NFZ przekazał placówkom medycznym prawie 8,5 mld zł na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia w związku z COVID-19.

RadioZET.pl/PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl