Zamknij

500 złotych na zakupy w Biedronce? Uwaga na oszustów podszywających się pod sieć

14.10.2021 14:40
Bon na zakupy w Biedronce to oszustwo
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

„Biedronka zapłaci za Twoje zakupy”. „Odbierz voucher o wartości 500 złotych na zakupy w Biedronce”. Oszuści podszywają się pod znaną sieć handlową. CyberRescue apeluje o ostrożność w sieci.

„Biedronka zapłaci za Twoje zakupy” – głosi post na Facebooku autorstwa oszustów podszywających się pod jedną z największych sieci handlowych w Polsce.

Eksperci ostrzegają, by nie otwierać linku załączonego przez przestępców. Można stracić sporo pieniędzy.

Bon na zakupy w Biedronce to oszustwo! 

Oszuści zamieszczają na Facebooku posty informujące o rzekomym bonie zakupowym na zakupy w Biedronce lub ofercie sfinansowania zakupów. Jak podaje CyberRescue, „post zawiera link do strony, na której jesteśmy informowani, że wygrywamy bon na zakupy do Biedronki za 500 zł”.

Warunkiem jej otrzymania jest podanie danych kontaktowych, które gromadzi firma z siedzibą w Singapurze. „W ten sposób aktywujemy też SMSy premium, które są dodatkowo płatne do rachunku telefonicznego” – pisze CyberRescue.

Serwis o oszustwie dowiedział się od użytkowniczki, która zgłosiła podejrzane ogłoszenie.

"Kilka lat temu często brałam udział w takich konkursach, jednak nigdy nic nie wygrywałam. Potem dowiedziałam się, że po prostu podawałam swoje dane oszustom" - mówiła cytowana w komunikacie kobieta.       

Szczególnie bądźmy też wyczuleni na wiadomości jakie otrzymujemy drogą mailową i przez SMS. Podając swoje dane w takim konkursie niestety pokazujemy oszustom, że jesteśmy podatni na manipulację, więc mogą chcieć to wykorzystać kolejny raz 

Karolina Wrońska z CyberRescue

Eksperci radzą, by w razie pozostawienia swoich danych na podejrzanych stronach, skontaktować się z operatorem sieci, by zablokować płatną usługę SMS Premium.

RadioZET.pl/CyberRescue