Zamknij

NBP: banknoty o nominale 500 złotych dostępne dla każdego

23.03.2020 09:32
500 złotych banknot. Gdzie można go otrzymać?
fot. Shutterstock/Andrzej Rostek (ilustracyjne)

Narodowy Bank Polski w odpowiedzi na pytania klientów przypomina, że banknot o nominale 500 złotych jest w powszechnym obiegu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Banknot o nominale 500 złotych jest w obiegu już od 10 lutego 2017 roku. Bank przypomina, że nie są to banknoty kolekcjonerskie. Banknoty 500 zł należą do serii banknotów powszechnego obiegu „Władcy polscy”, obok banknotów: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł.

Jak wygląda banknot o nominale 500 złotych? Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

NBP zaznacza, że takie banknoty ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców.

Zobacz także

Gdzie można otrzymać taki banknot? Banknoty o wartości nominalnej 500 zł dostępne są w kasach banków i Poczty Polskiej.

NBP informuje również, że wszystkie banknoty są na bieżąco dezynfekowane w trosce o minimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem i można je wykorzystywać w płatnościach. 

RadioZET.pl/NBP