Zamknij

Bon turystyczny dla wybranych. "Pary bez dzieci nie skorzystają"

15.06.2020 08:11
500 zł na wakacje. Bon turystyczny to kolejny program socjalny?
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny budzi kontrowersje. Zdaniem burmistrza Sandomierza z prezydenckiej inicjatywy nie skorzystają małżeństwa bez dzieci, a w ocenie wiceprezesa biura turystycznego Itaka nowe 500 plus to bardziej program socjalny, niż wsparcie branży turystycznej.

500 plus na wakacje to okrojona wersja rządowej propozycji wsparcia rodzimej turystyki. Według najnowszej koncepcji - przedstawionej przez prezydenta Andrzeja Dudę - jeszcze w te wakacje ma się pojawić możliwość otrzymania w ramach elektronicznego bonu 500 zł na każde dziecko w rodzinie.

Będzie można go wydać tylko na usługę turystyczną w kraju, np. nocleg czy przewodnika, a realizacją programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wcześniejsza wersja zakładała bon 1000 zł na wakacje dla osób w umową o pracę zarabiających mniej niż 5,2 tys. zł brutto. Obecnie pomysł bonu turystycznego ogranicza się tylko do rodzin z dziećmi, co wywołuje kontrowersje.

500 plus na wakacje

Bon turystyczny ma przede wszystkim wesprzeć turystykę w polskich kurortach i innych popularnych dla podróżnych miejscowościach w kraju. Zdaniem burmistrza Sandomierza Marcina Marca obecny kształt programu wywołuje kontrowersje.

Zobacz także

- Był pomysł wicepremier (Jadwiga - przyp. red.) Emilewicz, później nową propozycję zaprezentował prezydent. Ten pierwotny pomysł zakładał większe kwoty - podkreślił Marzec w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ten temat wzbudza kontrowersje, bo są rodziny w kraju, które mają dwoje dzieci, troje, ale są małżeństwa, które nie mają dzieci. Kwota została obniżona, pewnie brakuje pieniędzy w kasie państwa

Marcin Marzec

W ocenie burmistrza Sandomierza kierunek, nadany przez program bonu turystycznego, jest słuszny. - Takie wsparcie branży turystycznej poprzez ten bon jest w tych warunkach wskazane. Szczegółów nie znam, ale patrząc z pozycji burmistrza miasta turystycznego, idea wydaje się zasadna - dodał Marzec.

Minusy programu 500 plus na wakacje wskazał również Piotr Henicz, wiceprezes biura turystycznego Itaka oraz wiceprezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Ubolewał on w rozmowie z portalem Business Insider Polska, że bon turystyczny został okrojony o połowę w porównaniu do pierwszych planów rządu. 

Teraz okazuje się, że będzie to bardziej kolejny program socjalny dla rodzin z dziećmi, a nie wsparcie tylko branży turystycznej

Piotr Henicz

Zobacz także

Henicz podkreślił, że bon w równym stopniu trafi do popularnych miejsc turystycznych, które i tak nie mogą narzekać na brak turystów, jak i mniej popularnych obiektów i lokalizacji, najmocniej uderzonych przez kryzys podczas pandemii.

W ocenie wiceprezesa Itaki bon turystyczny "wpłynie w tym roku tak naprawdę w mikroskopijnym stopniu" na działalność biura turystycznego.

Patrząc bardzo entuzjastycznie na projekt wczasów w Polsce, wydaje mi się, że jeżeli uda nam się sprzedać około 10 tysięcy miejsc na wakacje w kraju, będzie to duży sukces. Ale to tylko jeden procent klientów, których planowaliśmy obsłużyć w tym roku

Piotr Henicz

RadioZET.pl/Business Insider Polska/Rzeczpospolita