Zamknij

500 zł dla nauczycieli. MEN podał zasady

06.11.2020 14:49
dziewczynka biorąca udział w lekcji online
fot. Shuttesrtock

Nauczyciele mogą liczyć na refinansowanie wydatków na akcesoria niezbędne do prowadzenia zajęć zdalnych. Wszystkie szczegóły dotyczące świadczenia nie zostały jeszcze opublikowane, wiadomo już jednak, kiedy spodziewać się pieniędzy i za zakupy poczynione w jakim okresie można będzie otrzymać zwrot.

500 plus dla nauczycieli – tak nieoficjalnie został nazwany bon 500 zł, zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego na konferencji 4 listopada 2020. Podczas wystąpienia dowiedzieliśmy się tylko, że ma on być przeznaczony na zakup akcesoriów i sprzętu elektronicznego pomagającego w prowadzeniu lekcji zdalnych.

Uszczegółowieniem zasad programu pomocowego miał zająć się MEN. Ostateczny kształt wsparcia nie został jeszcze zatwierdzony, wiadomo już jednak, jakie ogólne zasady będą obowiązywać. Pieniądze mogą dotrzeć do nauczycieli w grudniu 2020 roku.

Bon 500 zł dla nauczycieli. Kiedy będzie można dostać pieniądze?

Do wstępnych ustaleń dotyczących zasad wsparcia dla nauczycieli dotarła „Rzeczpospolita”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, „bon” będzie tak naprawdę możliwością refundacji wydatków poniesionych na sprzęt elektroniczny pomagający w prowadzeniu zajęć.

Zobacz także

Środki mogą trafić do nauczycieli w grudniu 2020 roku – niewykluczone jednak, że część procedur uda się przeprowadzić wcześniej.

Zakładamy, że zwrot poniesionych nakładów finansowych nastąpi najdalej w grudniu. Naszym zamierzeniem jest również to, aby poniesione przez nauczycieli koszty przyczyniły się do podniesienia jakości kształcenia na odległość.

Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN

Jak wynika z zapowiedzi, nauczyciele będą mogli otrzymać zwrot środków wydanych na sprzęt usprawniający prowadzenie zdalnych zajęć, jeśli do zakupu doszło w obecnym roku szkolnym, między 1 września 2020 a 7 grudnia 2020. Inwestycje poczynione przez pedagogów przed wakacjami nie kwalifikują się więc do programu, a właśnie wtedy, podczas pionierskich czasów nauczania zdalnego, nauczyciele kupowali najwięcej sprzętów, gdyż wcześniej ich po prostu nie posiadali. Z tego powodu duża część z nich nie może liczyć na pomoc od państwa mimo wydania pieniędzy.

Zobacz także

Pełna procedura starania się o dofinansowanie ma zostać zaprezentowana jeszcze przed 11 listopada 2020. Najbardziej prawdopodobne będzie przekazywanie wniosków o dofinansowanie wraz z dokumentami potwierdzającymi zakup do dyrekcji szkół, które następnie będą je przekazywać do odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego.

Deklarowana przez rząd kwota 500 zł będzie mogła zostać przeznaczona na zakup komputera, kamery internetowej, mikrofonu, urządzenia wielofunkcyjnego, tabletu, zestawu słuchawkowego, oprogramowania oraz internetu (chodzi zarówno o urządzenia dostępowe, jak i lepszego łącza). Wymagany będzie imienny dowód zakupu.

RadioZET.pl/MEN/Rzeczpospolita