Zamknij

Zagórski: składanie wniosków o 500 plus wkrótce nie będzie konieczne

23.12.2019 07:35
500 plus. Zagórski: składanie osobnych wniosków nie będzie konieczne
fot. Shutterstock/ESB Professional (ilustracyjne)

Cyfryzacja urzędów umożliwi ich odmiejscowienie – wskazał Marek Zagórski, minister cyfryzacji w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Jak mówił, będziemy mieli wybór: formalności załatwimy w dowolnym urzędzie lub przez internet.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Minister Zagórski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” zaznacza, że szpitale powinny móc same rejestrować dziecko, a rejestracja samochodu powinna odbywać się przez internet, czemu służyć ma cyfryzacja. Zaznaczył, że część ułatwień już weszła w życie.

Prosty przykład – wniosek o dowód osobisty. Gotowy dokument można odebrać w dowolnym urzędzie gminy, który wnioskodawca wskaże. Mamy system Źródło, który pozwala nam obsługiwać rejestr dowodów osobistych i cały proces z tym związany. Podłączone są do niego wszystkie urzędy gmin. Takim samym systemem jest zresztą centralna ewidencja pojazdów. Dzięki temu, że ją mamy, nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego 

– wskazał minister.

Jak dodał, obrazem automatyzacji urzędów jest program Twój e-PIT. Dzięki niemu podatnik nie musi fatygować się go urzędu, czy nawet wypełniać e-formularzy. Wystarczy tylko, że sprawdzi automatycznie przygotowane elektroniczne zeznanie podatkowe. Co więcej, jeśli nie zrobi nic – PIT zostanie przez urzędników uznany jako przesłany dokument.

Zobacz także

Wskazał też, że wnioski o 500 plus można będzie składać w dowolnym urzędzie. Już teraz istnieje możliwość złożenia ich przez internet. Jak jednak wskazuje minister „koncentrujemy się nad tym, by przy sprawach online doprowadzić do pełnej obsługi różnego rodzaju procesów życiowych.” Wówczas – jak wskazuje - składanie osobnego wniosku o 500+ w ogóle nie będzie potrzebne.

Kluczowa jest analiza procesów na linii obywatel–urząd. Prosty przykład: kiedy rodzi się dziecko, najpierw zgłaszamy jego narodziny, dostajemy dla niego PESEL... Możemy to zrobić przez internet. Nic nie stoi na przeszkodzie, by równocześnie zawnioskować o rzeczone już 500+, np. poprzez zaznaczenie odpowiedniego kwadracika. Na tej samej zasadzie można by dokonać zapisu do żłobka, przedszkola itd... To właśnie mam na myśli, gdy mówię o obsłudze procesów życiowych

– wskazuje Zagórski.

Zobacz także

Minister poinformował w wywiadzie z gazetą, że na „pierwszy ogień” przetestowane zostaną kwestie związane z rejestracją samochodu. Formalności będzie można załatwić w dowolnym urzędzie w kraju, lub przez internet. Resort jest też „technicznie gotowy” na wdrożenie systemu e-prawo jazdy, czyli dokumentu w telefonie.  „Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak” – wskazał. Teraz sankcja wynosi 50 złotych.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”