Zamknij

500 plus na nowych zasadach. Złożono 2 mln wniosków

16.02.2021 11:11
Można składać wnioski o 500 plus
fot. Tomasz Warszewski/shutterstock (ilustracyjne)

Można już składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Co zmieniło się w 2021 roku i co należy zrobić, by nie stracić świadczenia?

500 plus w 2021 roku wypłacane będzie na podstawie wniosku, który można składać od 1 lutego. Rząd podsumował, że do tej pory 2 mln rodziców złożyło w urzędzie taki dokument. 

- Rodzice i opiekunowie złożyli do tej pory ponad 2 mln wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy – mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wnioskować o 500 plus w 2021 roku?

500 plus w 2021 roku. WNIOSEK

Resort rodziny podsumował, że już ponad 2 mln wniosków o 500 plus wpłynęło do urzędów w całej Polsce. Ponad 600 tys. świadczeń już zostało przyznanych. O nowym okresie świadczeniowym i konieczności złożenia wniosku o 500 plus mówiła w radiowej Jedynce minister rodziny Marlena Maląg.

Przedstawicielka resortu podał, że 500 plus pobiera w sumie 6,6, mln dzieci. Nic dziwnego więc, że naczelny program Prawa i Sprawiedliwości w ciągu pięciu lat pochłonął z budżetu państwa 134,4 mld zł. 

Jak złożyć wniosek o świadczenie? Najprościej i najszybciej można to zrobić przez internet.

Zachęcam przede wszystkim do korzystania z drogi elektronicznej, poprzez bankowość elektroniczną, poprzez system Empatia ministerstwa rodziny czy poprzez platformę usług elektronicznych ZUS. To jest najszybsza, najprostsza możliwość złożenia wniosku o 500 plus 

Marlena Maląg

Ci, którzy wolą załatwiać sprawy urzędowe tradycyjnie, listownie muszą poczekać do 1 kwietnia. Wtedy możliwe będzie składanie wniosków w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Rodzice, którzy prawidłowo złożą wniosek do 30 kwietnia, najbliższe świadczenie w ramach nowego okresu rozliczeniowego otrzymają do 30 czerwca 2021 roku.

500 plus. Kto otrzyma pieniądze?

Świadczenie niezmiennie wypłacane jest na dziecko od narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Pieniądze trafią także do pieczy zastępczej na wniosek opiekunów. Pieniądze te pochodzą z dotacji celowych budżetu państwa. Początkowo program mniej obciążał wspólną kasę, gdyż pieniądze przyznawane były jedynie na drugie i kolejne dziecko. Gdy przepis zmieniono, 500 plus można otrzymać na każde dziecko, co kosztuje budżet państwa 40 mld złotych.

RadioZET.pl/PAP