Zamknij

500 plus w nowym okresie świadczeniowym. Wnioski do końca kwietnia

20.04.2021 17:40
500 plus. Do kiedy wnioski
fot. Marek BAZAK/East News

Tylko do końca kwietnia można będzie złożyć wniosek o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy. MRiPS przypomina o zasadach wypłat.

500 plus można będzie stracić, jeśli beneficjent nie złoży w terminie wniosku.

Rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy. Resort rodziny i polityki społecznej przypomina: aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia.

500 plus na nowy okres świadczeniowy. WNIOSEK

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podsumowało, że do tej pory przyznano już 3,49 mln świadczeń na nowy okres świadczeniowy. Mowa o wypłatach w ramach 500 plus, czyli kluczowego programu Prawa i Sprawiedliwości, który obowiązuje od 5 lat. Co do zasady, na każde niepełnoletnie dziecko w rodzinie rodzice mogą pobierać świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie.

Pieniądze zwykle wypłacane są z automatu, jednak z uwagi na nowy okres świadczeniowy niezbędne jest złożenie wniosku. Resort rodziny przypomina, że prawo do świadczenia będzie ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2022 r.

Jak złożyć wniosek? Najprostszym i najszybszym sposobem, a w dobie pandemii także najbezpieczniejszym, jest skorzystanie z e-usług. Wnioski można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Do urzędów do tej pory wpłynęło ponad 3 mln elektronicznych wniosków.

Od 1 kwietnia złożenie wniosku jest możliwe również drogą tradycyjną – za pośrednictwem poczty lub osobiście w urzędzie gminy, miasta, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej samorządu.

Warunkiem uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy  rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r.  jest złożenie nowego wniosku. Co w przypadku złożenia wniosku po 30 kwietnia? 

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach po 31 kwietnia, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy.

Zatem jedynie złożenie wniosku do końca kwietnia daje gwarancję nieprzerwanych wypłat świadczenia. Złożenie wniosku w maju 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 r. Z kolei złożenie wniosku w lipcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem jedynie od lipca, nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021  r. Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku złożenia wniosków w kolejnych miesiącach.

RadioZET.pl/PAP