Zamknij

Urzędniczka miała wyłudzić 1,3 mln zł, w tym środki na 500 plus

18.05.2020 15:16
500 plus. Urzędniczka miała wyłudzić aż 1,3 mln zł ze świadczeń
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Aż ponad 1,3 mln zł z funduszy społecznych mogła wyłudzić pracownica Ośrodka Pomocy Społecznej w Łoniowie (Świętokrzyskie). Zdaniem prokuratury łupem kobiety mogły paść pieniądze przeznaczone na 500 plus. 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz poinformował w czwartek, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu 17 kwietnia.

Zdaniem śledczych od 2012 r. jedna z pracownic OPS w Łoniowie, odpowiedzialna za przygotowywanie wypłacania świadczeń socjalnych, wprowadzała do systemów elektronicznych fałszywe dane, a następnie przyznane na tej podstawie pieniądze przekazywała na swoje konto bankowe.

Urzędniczka wyłudziła 500 plus?

40-letnią Dorotę K. zatrzymano 12 maja na polecenie prokuratora i doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu. Przedstawiono jej zarzut oszustwa, co do mienia znacznej wartości. - Przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła wyjaśnienia – powiedział Prokopowicz.

Zobacz także

Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Sandomierzu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanej na okres 3 miesięcy. - W środę sąd uwzględnił wniosek prokuratora w całości. Na poczet kar finansowych, w tym obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono mienie podejrzanej – dodał Daniel Prokopowicz.

Zaznaczył, że w śledztwie kompletowany będzie materiał dowodowy niezbędny do jednoznacznego ustalenia okoliczności sprawy, w tym ostatecznego ustalenia okresu i wysokości kwoty wyłudzenia. Za czyn zarzucany podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak dotąd sprawa była także badana przez specjalną komisję powołaną przez wójta gminy Łoniów. Z ustaleń urzędników wynika, że Dorota K., mogła wyłudzać pieniądze między innymi ze świadczeń socjalnych oraz programu 500 plus.

Zobacz także

Środki, miały trafiać do około 100 osób, które nigdy nie składały wniosku o pomoc z programów socjalnych. W rzeczywistości pieniądze były przelewane na konto podejrzanej pracownicy. Wyłudzoną w ten sposób kwotę wstępnie oszacowano na ponad 1,3 mln złotych.

Pracownica została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Z samorządem była związana od 15 lat.

RadioZET.pl/PAP