Zamknij

500 plus. Sejmowa komisja odrzuciła wniosek Senatu. Co dalej ze świadczeniem?

12.10.2021 21:42
500 plus. Sejmowa komisja odrzuciła wniosek Senatu. Co dalej ze świadczeniem
fot. Marek BAZAK/East News

Czy ZUS powinien w całości przejąć od samorządów obsługę programu Rodzina 500 plus? Zwolennicy liczą, że dzięki przejściu na system elektroniczny, budżet państwa zaoszczędzi kilka miliardów złotych. Sceptycy uważają, że z powodu wykluczenia cyfrowego, część rodzin straci tak ważny dla nich zastrzyk gotówki.

500 plus pochłania z budżetu państwa każdego roku 40 mld zł. Do tego trzeba doliczyć koszty obsługi wypłaty świadczenia. Te wyniosły w latach 2016-2020 ponad 1,6 mld zł. Z wyliczeń Ministerstwa Rodziny wynika, że jeżeli program byłby obsługiwany całkowicie cyfrowo, wówczas tylko w ciągu dekady można byłoby zaoszczędzić ok. 3,1 mld zł.

W poniedziałek (11 października 2021) pisaliśmy, że 70 proc. badanych, którzy pobierają świadczenie uważa, że 500 plus powinno być wyższe. Polacy świadomi rosnącej inflacji, przez którą za 500 złotych można kupić znacznie mniej, niż gdy program wchodził w życie, chcieliby, by świadczenie wzrosło przynajmniej o 20 proc.

Sejmowa komisja odrzuciła wniosek Senatu. Co dalej z 500 plus?

We wtorek (12 października 2021) sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie zgodziła się na odrzucenie ustawy w sprawie zmian w programie "Rodzina 500 plus". Co przewiduje nowelizacja? Podstawową zmianą ma być elektroniczne składanie wniosków. Tym procesem miałby się w całości zająć Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przejąłby obowiązki w tym zakresie od samorządów.

W ubiegłym tygodniu Senat odrzucił nowelizację ustawy w sprawie zmian w programie "Rodzina 500 plus". Senatorowie opozycji zwracali uwagę, że na ZUS spadną nowe zadania i że składanie wniosków w sposób elektroniczny może być barierą dla części świadczeniobiorców.

Przypomnijmy, że ZUS może niedługo znaleźć się pod lupą Najwyższej Izby Kontroli. Związkowa Alternatywa domaga się od kontrolerów sprawdzenia czy przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych łamią prawo

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

RadioZET.pl/PAP/Karolina Kropiwiec