Zamknij

500 plus finansowane przez VAT. Ile pieniędzy wpływa do budżetu?

23.02.2021 11:28
Ministerstwo Finansów o luce w VAT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East news

Uszczelnianie podatków i zmniejszanie luki w VAT to zdaniem rządu sukcesy, które pozwalają wprowadzać nowe programy tj. 500 plus, trzynastka i czternastka dla emerytów. Ile pieniędzy wpływa do budżetu, a ile z niego wychodzi?

Luka w VAT maleje dzięki sprawnej polityce Prawa i Sprawiedliwości – podaje resort finansów. Mowa o różnicy między należnymi a rzeczywistymi wpływami do budżetu z tytułu podatku od towarów i usług.

Rząd przekonuje, że walka z mafiami vatowskimi i lepsza ściągalność podatku pozwala nawet w dobie pandemii na wydatki dla rodzin i seniorów.

Ile pieniędzy z VAT trafia do budżetu, a ile z niego wypływa? 

Ministerstwo Finansów opublikowało ciekawe dane dotyczące wpływów z podatku VAT. Okazuje się, że w styczniu bieżącego roku, u progu trzeciej fali koronawirusa, podatnicy przelali skarbówce o 6 proc. więcej niż rok temu o tej samej porze. Warto zauważyć, że w styczniu 2020 roku gospodarka była jeszcze „nienaruszona” przez pandemię, zaś o koronawirusie słyszeli nieliczni.  

- W styczniu w tym roku widzimy, to nie są jeszcze oficjalne dane, bo jeszcze je badamy, ale już widać, że za styczeń wpływy z VAT do budżetu są prawie o 6 proc. większe rok do roku - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Skoro więcej pieniędzy trafia do budżetu dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, luka w VAT maleje. Ministerstwo Finansów porównało dane z 2014 i 2019 roku.

Ponad sześć lat temu różnica między podatkiem należnym a rzeczywiście wpłaconym wyniosła 32 proc. Kilka lat później, w 2019 roku, czyli już za rządów Prawa i Sprawiedliwości, luka spadła do 10 proc.

Przedstawiciel resortu wyliczał, że spadek ten przekłada się na  dodatkowe 38 mld złotych wpływów w 2020 roku.

To są te pieniądze, które co roku mamy i możemy wykorzystywać na programy społeczne 

Tadeusz Kościński

Wiceminister Piotr Patkowski dodał, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego rząd stać m.in. na 500 plus, 13. i 14. emeryturę (choć te de facto nie są finansowane ze środków vatowskich, a z daniny solidarnościowej). Jak mówił, pieniądze na programy socjalne rządu nie pochodzą "tylko i wyłącznie z deficytu i powiększenia zadłużenia państwa", ale uzyskane "w wyniku skutecznej polityki podatkowej Prawa i Sprawiedliwości".

- Dzięki temu dzisiaj możemy obniżać podatki Polaków, wdrażać oczekiwane programy społeczne, bo udało nam się doszczelnić system podatkowy na tyle, że nieuczciwi przedsiębiorcy albo zaczęli płacić podatki, albo przestali dokonywać fraudów VAT-owskich. To jest miara sukcesu zwalczania luki VAT - podkreślił wiceminister Patkowski.

Resort oszacował, że wpływy z VAT w 2020 roku mogły wynieść ponad 184 mld zł. Czy to dużo w porównaniu z wydatkami socjalnymi rządu? W ustawie budżetowej na bieżący rok wskazano, że roczny koszt programu 500 plus to 41 mld złotych. Dobry start, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną, kosztuje podatników 1,4 mld zł.

Trzynastki dla emerytów kosztują budżet 10,8 mld zł. Koszt przyszłorocznej wypłaty czternastek oszacowano na ok. 10,6 mld zł. Warto jednak nadmienić, że dodatki dla seniorów finansowane są z funduszu solidarnościowego, który finansowany jest przed najbogatszych, którzy płacą daninę solidarnościową.

RadioZET.pl/PAP