Zamknij

Na Święta więcej wydadzą rodziny z 500 plus - badanie

17.12.2019 11:08
500 plus. Rodziny pobierające świadczenie więcej wydadzą na Święta
fot. TijanaM/Shutterstock (ilustracyjne)

Średnio o ponad 183 złote - tyle więcej na tegoroczne Święta wydadzą rodziny pobierające świadczenie 500 plus w porównaniu do reszty gospodarstw domowych. Z badania wykonanego dla Banku Millenium wynika, że Polacy przed Bożym Narodzeniem kupują głównie w dyskontach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od lipca tego roku jest wypłacane również na pierwsze dziecko. Dzięki temu miesięczne świadczenie od rządu ma trafiać do 6,8 mln dzieci. 

Na Święta wydadzą rodziny z 500 plus?

Jak wynika z badania pracowni IBRiS dla Banku Millenium, takie rodziny planują w tym roku na organizację Bożego Narodzenia przeznaczyć ponad 2021 zł. To średnio o ponad 183 zł więcej niż ogół populacji.

Zobacz także

Ile Polacy wydadzą na Święta?

Z kolei standardowe gospodarstwo domowe zamierza wydać średnio prawie 1838 zł. To kwota wyższa o 4,8 proc. od wydatków deklarowanych w ubiegłym roku.

Podobnie jak w 2018 roku, w produkty spożywcze na Święta badani kupią się przede wszystkim w dyskontach. W tego typu sklepach zakupy zrobi sześciu na dziesięciu Polaków. Popularnym miejscem zakupu żywności są również hiper/supermarkety, do których uda się blisko co drugi zapytany.

Nieco mniej chętnie wybierane są bazary (25 proc.) oraz konkretne sklepy, ale inne niż dyskonty czy supermarkety (24 proc.). Mało popularnym miejscem zakupu artykułów spożywczych jest internet, niezależnie czy zakup ten wiąże się z użyciem komputera (5 proc.), czy smartfona (2 proc.).

Polacy chętnie wykorzystują internet do poszukiwania pomysłu na prezenty dla bliskich i informacji na temat promocji przedświątecznych. Głównym źródłem wiedzy o ofertach zniżkowych w sieci są strony internetowe konkretnych sklepów (50 proc.). Na drugim miejscu wśród kanałów online plasują się portale społecznościowe (23 proc.).

Zobacz także

Preferencje prezentowe Polaków nie zmieniły przez ostatnie lata. Listę tegorocznych prezentów otwierają kosmetyki i perfumy oraz zabawki, którymi zamierza obdarować najbliższych co drugi badany.

Podium zamykają książki, na których zakup zdecyduje się 34 proc. pytanych. Nieco rzadziej Polacy pod choinką znajdą ubrania (32 proc.). 22 proc. pytanych obdaruje bliskich słodyczami (w ciągu dwóch lat spadek o 17 punktów procentowych).

Tak jak w ubiegłych latach, większość badanych zamierza spędzić święta we własnym domu (62 proc.). Natomiast częściej niż trzech na dziesięciu uda się do rodziny. Zdecydowanie rzadziej stosowaną praktyką spędzania świąt są wyjazdy zagraniczne, wypoczynek w polskich miejscowościach oraz wizyta u znajomych lub przyjaciół.

Jak przeprowadzono badanie?

Wykonał je Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 12–15 listopada 2019 r. na reprezentatywnej, 1000-osobowej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków. Użyto techniki badawczej CATI. 

Zobacz także

RadioZET.pl