Zamknij

Opóźnienia w wypłacie 500 plus? Urzędnicy skarżą się na pracę wydziału

12.12.2019 15:13
500 plus. Pomorski Urząd Wojewódzki. Opóźnienia w wypłatach
fot. MONKPRESS/East News

Pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego odpowiedzialni za program 500 plus skarżą się na fatalną sytuację swojego wydziału i opóźnienia w wypłatach świadczeń - dowiedziało się Radio ZET.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Reporter Radia ZET Maciej Bąk dotarł do pisma, które wysłano m.in. do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg, wojewody Dariusza Drelicha oraz do Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku. Chodzi o Wydział Koordynacji Świadczeń, obsługujący program 500+ dla mieszkańców Pomorza pracujących za granicą.

W piśmie grupa pracowników wskazuje na konflikt z dyrektorkami wydziału, blokowanie awansów, zbyt wolne podpisywanie decyzji przez kierownictwo, czy wynoszenie dokumentów do domu. Pracownicy wyliczają, że przez wydział przewinęło się już ok. 40 osób, przez co cały czas trzeba szkolić nowych pracowników. A to znacznie spowalnia pracę. "Odnosi się wrażenie, że wszystkie te działania mają na celu sabotowanie całego programu 500+ w województwie pomorskim, bowiem od czasu nastania obecnej dyrekcji, odnotowuje się wyłącznie spadki w statystykach ogólnopolskich" - czytamy w piśmie, do którego dotarło Radio ZET.

Zobacz także

Urzędnicy ostrzegają, że pod koniec roku sytuacja może jeszcze się pogorszyć. "Kiedy zabraknie dodatkowych osób, przeszło 6000 wniosków oraz 3000 nie obrobionych do końca wniosków spłynie lawinowo na stałych pracowników, co całkowicie sparaliżuje pracę wydziału i wykończy psychicznie i fizycznie pracowników", alarmują autorzy listu.

Zobacz także

Pracownicy Wydziału Koordynacji Świadczeń przypominają, że gdy na początku 2018 roku wojewoda przejmował obsługę wniosków 500+, tłumaczono to rzekomymi słabymi wynikami w tej dziedzinie pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. "Niestety w dalszym ciągu nie ma oczekiwanych efektów (...) i można odnieść wrażenie, że są to dokładnie te same punkty, które wymieniano zarzucając brak efektywności marszałkom województw", podkreślają urzędnicy.

500 plus na nowych zasadach

Od 1 lipca 2019 roku kluczowym programem PiS zostały objęte wszystkie dzieci. Świadczenie przysługuje na dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Dzięki wprowadzonym zmianom ze świadczenia 500+ korzysta  każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, czyli – jak szacuje MRPiPS- 6,8 miliona osób. To prawie dwa razy więcej dzieci niż było do tej pory – wskazuje ministerstwo.

Aby otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek online poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS. Istnieje też możliwość złożenia wniosku tradycyjna drogą – w urzędzie lub listownie.

Zobacz także

RadioZET.pl