Zamknij

500 plus i szparagi. Polacy nie zbierają już warzyw za Odrą

Piotr Drabik
08.05.2019 18:23
500 plus. Polacy zrezygnowali ze zbierania szparagów w Niemczech. Rolnictwo
fot. Davis Dorss/Shutterstock (ilustracyjne)

Niemieccy plantatorzy szparagów narzekają na brak chętnych do pracy przy zbiorach warzyw. Szczególnie na duży spadek pracowników sezonowych z Polski. Obwiniają o to m.in. pogram świadczeń socjalnych 500 plus.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała "Rzeczpospolita", największe problemy zgłaszają plantatorzy szparagów z Dolnej Saksonii. Według telewizji NDR w tym landzie uprawiana jest jedna trzecia niemieckich szparagów - w sumie 4,5 tys. hektarów.

Gazeta podkreśliła, że niemieccy rolnicy poprosili o pomoc Urząd Spraw Zagranicznych RFN. Urzędnicy wskazali za to na wysokie tempo wzrostu polskiej gospodarki i poprawę sytuacji finansowej Polaków, między innymi przez program Rodzina 500 plus.

Zobacz także

Kto zastąpił Polaków na polach ze szparagami?

Miejsce Polaków na plantacjach szparagów obecnie zajęli pracownicy z Rumunii, trzeciego najbiedniejszego kraju UE (po Bułgarii i Chorwacji). Ale również oni wkrótce mogą szukać lepiej płatnych prac np. w Holandii. 

Tymczasem rosną koszty dla plantatorów. Inaczej niż kiedyś muszą zapewnić pracownikom płacę minimalną, chłodne napoje podczas pracy w polu oraz lepiej wyposażone kwatery pracownicze.

Zobacz także

Już teraz niemieccy plantatorzy szparagów zaapelowali do władz federalnych o otwarcie rynku pracy na osoby spoza Unii Europejskiej, na przykład Białorusinów i Ukraińców. 

Z kolei na zbiory nie narzekają rolnicy z Brandenburgii. Jak podała telewizja RBB, od początku stycznia zebrano w tym landzie 9 mln szparagów, to więcej niż w ubiegłym roku. W całym 2018 roku zebrano 22,2 mln szparagów i bardzo możliwe, że wynik zostanie powtórzony również w 2019.

W Brandenburgii udało się również zatrudnić więcej osób przy zbiorach szparagów niż 12 miesięcy wcześniej. Szacuje się, że w całym landzie przy zbiorach tych warzyw pracuje 8-9 tys. osób, głównie z Rumunii.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/NDR/RBB/PTD