Zamknij

Za dużo pieniędzy na 500 plus, za mało na zdrowie [SONDAŻ]

27.04.2020 12:37
500 plus. Polacy za ograniczeniem świadczeń na rzecz służby zdrowia
fot. Grabowski Foto/shutterstock (ilustracyjne)

Większość Polaków jest zdania, że rząd Prawa i Sprawiedliwości za dużo środków przeznacza na programy socjalne, a za mało pieniędzy trafia do służby zdrowia – podaje serwis Ciekaweliczby.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

63 procent Polaków jest zdania, że rząd wydaje za dużo pieniędzy na programy socjalne tj. 500 plus - wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Za mało pieniędzy trafia zaś na rzecz służby zdrowia, która w dobie epidemii koronawirusa wymaga dofinansowania.

Czy władza sprawnie zarządza pieniędzmi?

Jak wynika z badania, wśród zwolenników redukcji programów socjalnych są w większości wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. 93 procent z nich uważa, że pieniądze wydane na pakiety socjalne powinny trafić do szpitali. Takie stanowisko podziela zaledwie 34 procent wyborców partii rządzącej.

60 procent wyborców PiS jest zdania, że partia rządząca sprawnie zarządza budżetem. Ich zdaniem władza wydawała wystarczającą ilość pieniędzy zarówno na służbę zdrowia i inne usługi publiczne, jak i na programy socjalne.

Polacy ocenili także pomoc dla pracowników i przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej. W zakresie pomocy państwa w walce z ekonomicznymi skutkami epidemii przeważają negatywne opinie. 44 procent badanych jest zdania, że pomoc od rządu jest niewystarczająca, 35 procent zaś ocenia ją pozytywnie. Nie jest zaskoczeniem, że większość bo 73 procent wyborców KO i 77 procent wyborców Lewicy negatywnie ocenia działania rządu w tym zakresie. Przeciwnego zdania jest 73 procent wyborców PiS.

Zobacz także

Transfery socjalne nie uratują gospodarki

Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl odniosła się do wyników sondażu. Jej zdaniem, sytuacja kryzysowa wywołana pandemią wymaga sprawnego gospodarowania pieniędzmi z budżetu państwa.

Warto, aby rządzący wzięli to bardziej pod uwagę, ponieważ transferami socjalnymi nie zapobiegną kolejnym kryzysom w przyszłości, nie uratują gospodarki, ani nie zadbają o zdrowie Polaków 

– mówi Alicja Defratyka

Skuteczność programów socjalnych stawiają pod znakiem zapytania także wyniki sondażu dotyczącego sytuacji finansowej Polaków. Prawie połowa badanych prognozuje, że ich sytuacja finansowa w ciągu najbliższych kilku miesięcy się pogorszy.

Więcej optymistów jest wśród wyborców PiS – jedynie 40 procent obawia się utraty płynności finansowej. 62 procent wyborców KO i 57 procent wyborców Lewicy uważa, że ich sytuacja finansowa się pogorszy.

W kontekście zbliżającego się kryzysu gospodarczego, odpowiedzi na to pytanie mogą świadczyć o wierze wyborców PiS w zapewnienia partii rządzącej o dużej pomocy finansowej” – czytamy w analizie portalu Ciekaweliczby.pl.

 

RadioZET.pl/Ciekaweliczby.pl