Zamknij

500 plus. Niepełnosprawna Weronika nie dostała świadczenia. Dlaczego?

14.11.2019 16:22
500 plus. Niepełnosprawna od urodzenia Weronika nie dostała świadczenia
fot. Dragon Images/Shutterstock (ilustracyjne)

Lekarz orzecznik ZUS pozbawił świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych 20-letnią Weronikę, która ma niedorozwój prawej półkuli mózgu, nie ma jednej gałki ocznej i cierpi na padaczkę – podał portal Limanowa.in. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla niepełnosprawnych, które wypłacane jest od października tego roku, przysługuje osobom m.in. z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. 

Takiego dokumentu potrzebowała również 20-letnia Weronika z gminy Dobra (woj. małopolskie). Od urodzenia zmaga się z niepełnosprawnością w stopniu znacznym.

Zobacz także

Weronika cierpi na padaczkę

Jak podał portal Limanowa.in, u Weroniki stwierdzono niedorozwój prawej półkuli mózgu, poza tym cierpi na padaczkę i nie posiada jednej gałki ocznej. Jest pod stałą opieką neurologa – co dwa miesiące pojawia się na kontroli oraz wymaga systematycznej rehabilitacji, którą zajmują się rodzice.

20-latka nawet na chwilę nie zostaje w domu sama. Jeśli jej mama musi gdzieś wyjść, wzywana jest opiekunka. Podczas ostatnich wakacji Weronika dostała ataku padaczki – upadła, uderzając o meble. Zraniła się w głowę i rozbiła epiprotezę, czyli szklane oko.

– Córka czasem zrobi sobie sama kanapkę. Ale o tym, że trzeba się przebrać, muszę jej przypominać, sama tego nie zrobi – tłumaczyła mama 20-latki, w rozmowie z portalem.

Przed rokiem Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Limanowej wydał orzeczenie, że Weronika wymaga „stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji”.

Zobacz także

„Nie do pojęcia”

Takiego samego zdania nie był jednak lekarz orzecznik z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W październiku tego roku uznał, że Weronika „w oparciu o obowiązujące przepisy, nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji”. Dlaczego?

– Pani Weronika skorzystała z przysługującego jej prawa i wniosła sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Akta sprawy przekazaliśmy do krakowskiego oddziału, aby komisja lekarska ZUS mogła ponownie rozpatrzyć wniosek Pani Weroniki. Dodam, że skład komisji lekarskiej ZUS to trzech lekarzy. Musimy zatem poczekać na rozstrzygnięcie sprawy. Wtedy będziemy mogli zająć stanowisko w tej sprawie – powiedziała Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego, cytowana przez Limanowa.in.

Rodzice Weroniki złożyli odwołanie od decyzji lekarzy orzeczników ZUS. Czekają na informacje, czy 20-latka będzie mogła zgłosić się na komisję.

– Właściwie, nie chodzi tu o pieniądze, tylko o zasady. Bo skoro osobie z tyloma poważnymi schorzeniami, która wymaga opieki przez całą dobę, nie przysługuje to świadczenie, to kto je dostaje? To jest dla mnie nie do pojęcia – podkreśliła matka Weroniki.

Zobacz także

RadioZET.pl/Limanowa.in