Zamknij

Marta Lempart popiera program 500 plus

19.11.2020 10:18
500 plus. Marta Lempart popiera program wprowadzony przez PiS
fot. Piotr Molecki/East News

500 plus to oczywiście dobry program - oświadczyła w Gościu Radia ZET Marta Lemaprt, aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Jej zdaniem takiego godnościowego świadczenia brakowało za czasów rządów koalicji PO-PSL.

500 plus jest wypłacane od ponad 4,5 roku i stanowi sztandarowy program rządów obozu Zjednoczonej Prawicy. Świadczenie 500-złotowe, które od 2019 roku jest dostępne na każde dziecko w rodzinie, stanowi zabezpieczenie finansowe dla milionów Polaków. Politycy PiS-u, w tym premier Mateusz Morawiecki, bronią programu Rodzina 500 plus i nie zamierzają go ograniczać czy likwidować.

Tymczasem opozycja i część ekonomistów uważa program za zbyt obciążający dla finansów publicznych. Ich zdaniem koszt ok. 39 mld zł rocznie jest za duży dla budżetu państwa, w którym gwałtownie rośnie deficyt z powodu kryzysu w czasie pandemii koronawirusa. O opinię w sprawie w Gościu Radia ZET została zapytana Marta Lempart, aktywistka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i jedna z liderek protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Marta Lempart o programie 500 plus

Na pytanie, czy popiera program 500 plus, Lempart odpowiedziała "oczywiście". - Uważam, że ten program był wprowadzony o wiele za późno. To niesamowicie ważny program, taki godnościowy. To, że tak długo nie mieliśmy elementarnej opieki społecznej w tym wymiarze, czyli wsparcia rodzin - tłumaczyła w rozmowie z Beatą Lubecką.

Zobacz także

Jej zdaniem przed wprowadzeniem 500 plus w wielu polskich domach brakowało "pieniędzy, które można wydać na to, co dana osoba decyduje (...) bez żadnych dodatkowych obostrzeń". Lempart nawiązała także do rządów koalicji PO-PSL i prowadzonej przez nią polityki społecznej. Warto przypomnieć, że w latach 2008–2010 pracowała w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej na stanowiskach dyrektorskich. 

Zobacz także

- To, że nie mieliśmy długofalowej polityki społecznej i nie było nacisku na politykę społeczną, mimo tego, że działy się dobre rzeczy za czasów Platformy, to jest wielkie zaniedbanie. To jest lekcja, którą mamy do nadrobienia - wskazała w Gościu Radia ZET.

500 plus powinno być taką wisienką na torcie bardzo dobrze zabezpieczonego systemu społecznego i wsparcia ludzi. Tak, żeby Polska nie była krajem tylko dla młodych, zdrowych i bogatych i mających gdzie mieszkać. Żeby była dla wszystkich

Marta Lempart

Dodała, że "bardzo długo funkcjonowaliśmy w tym, że ta polityka społeczna i kultura była gdzieś na boku. - To jest wstyd dla nas, że tak się zachłysnęliby tym, że mamy stadiony, drogi, że jest tak ładnie, a nie widzieliśmy się nawzajem - komentowała Lempart. 

Posłuchaj podcastu

Politycy obozu rządzącego zapewniają, że w budżecie państwa na 2021 roku są zapewnione środki na finansowanie nie tylko 500 plus, ale i pozostałych programów społecznych. Chodzi o świadczenie Dobry start, 13. i 14. emeryturę.

RadioZET.pl/PAP