Zamknij

Maląg: mniej rodzin korzysta z pomocy społecznej. Efekt 500 plus?

30.11.2020 20:35
Marlena Maląg o efekcie 500 plus
fot. PAP/Mateusz Marek

Dzięki 500 plus mniej rodzin korzysta z pomocy społecznej? Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podsumowała dotychczasową pracę resortu.

500 plus, sztandarowy program prorodzinny rządu PiS, jest wypłacane od 2016 roku. Minister Marlena Maląg podsumowała, że od początku funkcjonowania programu do rodzin przekazano ponad 127 mld zł. Wsparcie otrzymało 6,5 mln dzieci.

Zdaniem szefowej resortu, zasługą m.in. 500 plus jest spadek liczby osób korzystających z opieki społecznej. - Świadczenie wychowawcze odmieniło życie wielu rodzin – mówiła Marlena Maląg.

Efekt 500 plus. Nie dzietność, a finanse

Program 500 plus miał skłonić Polki do rodzenia dzieci. Gotówka miała poprawić byt rodzin i przyczynić się do wzrostu liczby urodzeń. Z ministerialnych statystyk wynika, że sytuacja materialna wielu rodzin rzeczywiście się poprawiła. Nieco gorzej z dzietnością i ambitnymi celami demograficznymi…

„Rzeczpospolita”  opisywała przed miesiącem, że ze „sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2019 roku” wynika, że poprawy w kwestii dzietności nie widać. Rok temu urodziło się o 13 tysięcy mniej dzieci niż w 2018 roku. Mało tego, rząd miał stwierdzić, że wzrost dzietności nigdy nie był priorytetowym celem 500 plus.

O zmianie strategii rządu świadczy też odpowiedź wiceminister rodziny Barbary Sochy na interpelację poselską ws. skuteczności 500 plus. Wiceminister napisała wówczas, że rząd rozważa nawet premię za urodzenie drugiego dziecka, co ma stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu licznego potomstwa.

Zobacz także

Maląg w podsumowaniu prac resortu nie wspomniała zatem o efektach demograficznych. Wskazała jednak na niewątpliwą zaletę programów tj. 500 plus, 300 plus, Maluch Plus czy Mama 4 plus.

Szefowa MRiPS podkreśliła, że polityka prorodzinna musi przekładać się na konkretne efekty. Zwróciła uwagę, że coraz mniej rodzin z dziećmi korzysta z pomocy społecznej. - W porównaniu z 2015 rokiem spadek ten wyniósł w 2019 roku aż 39 procent. To przede wszystkim zasługa tych programów – powiedziała Maląg.

RadioZET.pl/PAP