Zamknij

500 plus. Liczba urodzeń spadła do poziomu sprzed programu

26.04.2020 14:39
500 plus. Liczba urodzeń spadła do poziomu sprzed programu
fot. P. Tracz/KPRM (ilustracyjne)

Liczba urodzeń w Polsce spadła do poziomu sprzed wprowadzona programu Rodzina 500 plus - podał ekonomista Rafał Mundry. Tymczasem jednym z głównych powodów wprowadzenia świadczenia przez rząd PiS było doprowadzenie do wzrostu urodzeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus, sztandarowe świadczenie prorodzinne rządu PiS, zostało wprowadzone w kwietniu 2016 roku. Ówczesny rząd Beaty Szydło argumentowała program wsparciem sytuacji materialnej rodzin oraz wzrostem liczby urodzeń.

- Musimy w Polsce poradzić sobie z tym co jest ogromnym problemem, czyli niskim poziomem urodzeń - mówiła Szydło w listopadzie 2015 roku.

Zobacz także

500 plus a liczba urodzeń

Jak podała "Gazeta Wyborcza", po czterech latach od wprowadzenia 500 plus liczba urodzeń spadła poniżej poziomu w momencie rozpoczęcia programu świadczeń.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w marcu 2020 urodziło się 27 tys. dzieci (rok wcześniej było to 28,8 tys.). Tak mało dzieci w Polsce nie rodziło się od grudnia 2015 roku. 

Jednocześnie liczba urodzeń po raz pierwszy spadła do poziomu sprzed programu 500 plus - komentował ekonomista Rafał Mundry, który analizuje dane demograficzne, w rozmowie z dziennikiem. W okresie kwiecień 2019-marzec 2020 urodziło się w sumie 372,2 tys. dzieci - to o 600 mniej niż w okresie maj 2015-kwiecień 2016.

Czy to świadczy o porażce programu 500 plus?

Nie sprawdził się nie tyle program (bo bez niego pewnie byłoby jeszcze mniej dzieci), ile obietnice czołowych polityków PiS, którzy zapewniali, że ten program odbuduje nam demografię i co roku będzie się rodzić więcej dzieci. Od początku demografowie zapewniali, że nie ma na to szans. I teraz to się potwierdza

Rafał Mundry

Zobacz także

Według prognoz GUS, na które powołała się "Gazeta Wyborcza", sytuacja demograficzne Polski będzie się pogarszać w kolejnych latach. Liczba kobiet w wieku rozrodczym z 9,3 mln w 2013 roku zmniejszy się do 5,8 mln za trzydzieści lat.

Przyszłość świadczenia 500 plus stanęła pod znakiem zapytania w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Część polityków i ekspertów apeluje o ograniczenie programu (obecnie korzystają z niego rodziny także z jednym dzieckiem). 

Mimo to prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że nie podpisze żadnej ustawy ograniczającej lub likwidującej 500 plus. 

- Będę apelował, żeby osoby, którym wystarcza na normalne funkcjonowanie, nie pobierały świadczenia 500 plus. Przynajmniej przez jakiś czas - zapowiedział Duda w rozmowie z Polsat News.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza