Zamknij

500 plus i 300 plus. Ile pieniędzy z budżetu dostaje jedno dziecko?

06.07.2020 16:42
500 plus. Karczewski wylicza, ile pieniędzy z budżetu otrzyma jego wnuk
fot. Jakub Kaminski/East News/MONKPRESS/East News

Senator Stanisław Karczewski na przykładzie swojego wnuka wyliczył, na ile pieniędzy z budżetu może liczyć każda polska rodzina do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Kwota robi wrażenie.

„Mam szóstego wnuka. (…) Cieszę się ogromnie. Już w 2038 roku będzie głosować. Wierze w to, że dobrze. W ramach 500 plus i 300 plus otrzyma przez 18 lat od państwa 113 400 złotych” – napisał na Twitterze wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Wpis polityka odbił się głośnym echem w sieci. Internauci, w tym inni politycy krytycznie odnieśli się do wyliczeń Karczewskiego. Nie obeszło się też bez komentarzy dotyczących polityki socjalnej Prawa i Sprawiedliwości.

Polityka socjalna PiS to ponad 100 tysięcy złotych na dziecko przez 18 lat

500 plus na każde dziecko to główny program socjalny partii rządzącej, dzięki której politycy z Prawa i Sprawiedliwości zdobyli przychylność wyborców. Każdego miesiąca polskie rodziny mogą liczyć na 500 złotych od państwa. Warunek jest jeden: posiadanie dzieci. Taki sam warunek obowiązuje przy świadczeniu w ramach programu Dobry Start. Chodzi 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Beneficjentami programu są uczniowie do 20. roku życia.

Zobacz także

Samo świadczenie 500 plus pobierane każdego miesiąca przez 18 lat  przez polskie rodziny to dla budżetu koszt łącznie 108 tysięcy złotych na jedno dziecko. 5400 złotych wypłacane przez 18 lat w ramach programu 300 plus to w połączeniu z 500 plus zysk w ramach świadczeń socjalnych na łączną kwotę 113 400 złotych.

Takimi wyliczeniami wraz z informacją o narodzinach szóstego wnuka pochwalił się na Twitterze Stanisław Karczewski. Internauci szybko wytknęli politykowi brak taktu przy informowaniu o narodzinach wnuka w zestawieniu z korzyściami ze świadczeń socjalnych.

Wplątał pan nowo narodzonego wnuka w propagandę PiS i przeliczył narodziny na pieniądze. Słabe” – komentują internauci.

Wpis Karczewskiego skomentował też Marek Jakubiak, który startował w I turze tegorocznych wyborów prezydenckich.

Mam wnuczki ale nigdy nie przyszłoby mi do głowy liczyć z tym związane dochody. Gratuluję oczywiście lepiej by było inaczej tą super wiadomość przekazać 

– napisał Marek Jakubiak

Europosłanka  Róża Thun skomentowała , że pieniądze, które otrzyma wnuk Karczewskiego pochodzą z kieszeni podatników.

To od nas je otrzyma. Ale obawiamy się, że niewiele za to kupi, jeśli partia Dziadunia zostanie u władzy...” – skomentowała Róża Thun.

Zobacz także

Warto nadmienić, że 300 plus i 500 plus to niejedyne świadczenia, na jakie mogą liczyć rodziny. Posiadanie dzieci uprawnia dziś także do odliczenia ulgi w PIT, korzystania z programu Mieszkanie Plus czy pobieranie w przyszłości tzw. matczynej emerytury.

RadioZET.pl