Zamknij

500 plus w formie bonów? Jest komentarz Jarosława Kaczyńskiego

05.08.2020 07:44
500 plus. Jarosław Kaczyński o zamianie świadczenia na bon
fot. Grand Warszawski/BOKEH STOCK/Shuttesstock

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP odniósł się do słów Jadwigi Emilewicz o sposobach wypłaty świadczeń. Czy partia rządząca dopuszcza pomysł zamiany 500 plus na bony?

500 plus w formie bonu? To pomysł, który zrodził się po słowach minister rozwoju Jadwigi Emilewicz w rozmowie z Money.pl. Szefowa resortu o wypłacaniu kolejnych świadczeń w formie bonu mówiła, że „jest to droga, którą chcemy podążać”.

- Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - powiedziała wówczas Jadwiga Emilewicz.

500 plus. Jarosław Kaczyński o zamianie gotówki na bon: to nieporozumienie

Wicepremier Emilewicz szybko wyjaśniła, co miała na myśli mówiąc o świadczeniach wypłacanych w formie bonu. Jak stwierdziła później w rozmowie  z „Super Expressem”, rząd nie planuje zamiany 500 plus na bon.

- Mówiąc o formacie bonu, mówiłam o tym, że jeżeli podobne programy się pojawią, to taka cyfrowa formuła pozwoli w sposób dokładny odzwierciedlić intencje ustawodawcy – tłumaczyła minister.

Zobacz także

O 500 plus mówiła z kolei, że program ten od początku wykluczał rolę administracji w sposobie wydatkowania tego świadczenia.

- Nie ma i nie było dyskusji o tym, że administracja publiczna rości sobie prawo, w jaki sposób przekazywać albo nakazywać rodzinom wykorzystywanie tych środków – mówiła Emilewicz.

Zobacz także

Do sugestii wymiany 500 plus na pieniądze odniósł się też sam prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński. W wywiadzie dla PAP pytany był, czy taki pomysł jest rozważany w strukturach Zjednoczonej Prawicy.

Nie jest brany pod uwagę. To jest chyba po prostu zła interpretacja wypowiedzi pani premier Jadwigi Emilewicz. Skądinąd rozmawiałem z nią nawet dzisiaj i nie ma nawet cienia tego rodzaju planów. To jest jakieś wielkie nieporozumienie lub fake news 

– komentował Jarosław Kaczyński

RadioZET.pl/PAP/Money.pl