Zamknij

Duda kontra Trzaskowski. Co z 500 plus po wyborach?

28.06.2020 21:22
500 plus. Jakie zmiany w świadczeniu po wyborach? Wizja Dudy i Trzaskowskiego
fot. PAP/Andrzej Grygiel/PAP/Radek Pietruszka

Według wstępnych wyników sondażowych w II turze wyborów prezydenckich zmierzą się ze sobą Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Jak może zmienić się program 500 plus przez kolejne 5 lat? Czy zostanie utrzymany?

Znamy już sondażowe wyniki po I turze wyborów prezydenckich. Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się w II turze wyborów prezydenckich. Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Według sondażu Ipsos trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (13,3 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąty wynik uzyskał kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szósty - kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.).

Jak zmieni się program 500 plus po wyborach? Świadczenie w postaci gotówki wypłacanej od ręki stało się obietnicą, dzięki której rządzący zdobyli przychylność wyborców. Czy po ewentualnej wygranej Andrzej Duda będzie kontynuował swoją politykę socjalną? Jaki pomysł na 500 plus ma Rafał Trzaskowski?

500 plus a program wyborczy Andrzeja Dudy

Prezydent ubiegający się o reelekcję będzie kontynuował bieżącą politykę socjalną i utrzyma program 500 plus. Taka deklaracja nie jest zaskoczeniem, gdyż to właśnie dzięki temu programowi 5 lat temu Andrzej Duda zdobył przychylność wyborców.

Zobacz także

„Polacy muszą mieć pewność, że programy społeczne, które stały się częścią ich domowych budżetów, będą nadal wypłacane” – czytamy w pierwszych zdaniach deklaracji wyborczych Andrzeja Dudy. Kandydat PiS dodał, że „prawdziwy dobrobyt ekonomiczny osiąga się przez właściwą politykę społeczną podziału dochodu”.

Co na to Rafał Trzaskowski?

Kontrkandydat Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich zadeklarował, że utrzyma świadczenie.

Zawetuję każdą ustawę, która będzie chciała znieść 500 plus. Dziś trzeba się wsłuchać w to, co mówią obywatele. Jeżeli pewne kwestie związane z problemami III RP zostały trafnie zdiagnozowane, to trzeba z tego wyciągać wniosek 

- powiedział Trzaskowski podczas jednej z konferencji prasowych

Żaden z kandydatów nie wskazał, czy zamierza zwiększyć kwotę świadczenia. Jak wynika jednak z deklaracji polityków, nie ma jednak ryzyka, że 500 plus zostanie zlikwidowane po wyborach.

RadioZET.pl