Zamknij

Na co Polacy przeznaczają 500 plus? [BADANIE]

01.04.2020 14:00
500 plus. Jak Polacy oceniają program? Mija 4 lata od jego wprowadzenia
fot. Shutterstock/Quisquilia (ilustracyjne)

Jak Polacy oceniają program 500 plus po czterech latach od jego wprowadzenia? Na co rodziny przeznaczają te pieniądze? Oto wyniki badania BIG InfoMonitor.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Co szóstej rodzinie pieniądze z programu 500 plus pomagają w opłacaniu bieżących rachunków – wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niemal co piąty badany wskazuje, że dzięki świadczeniu może kupować towary lepszej jakości.

To wyniki badania Quality Watch „Nastawienie do finansów”, przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Zobacz także

500 plus. Kto jest za, a kto przeciw?

Świadczenie na dziecko przyznawane bezwarunkowo do dziś wzbudza kontrowersje. Ze świadczenia od lipca minionego roku, czyli od momentu rozszerzenia programu na każde dziecko, ze świadczenia korzysta 6,8 mln osób. Eksperci BIG Info Monitor wskazują, że program w obliczu epidemii koronawirusa zyska więcej zwolenników. 1 kwietnia mijają cztery lata od wprowadzenia programu.

Rocznica przypada w samym środku zamieszania związanego z epidemią koronawirusa. Pomoc z programu 500 plus podratuje więc niejeden nadwyrężony kwarantanną budżet 

- oceniła ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska

Jak program ocenili ankietowani? 47 proc. pytanych pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenia 500 plus. Innego zdania jest co trzeci badany. Ponad 30 procent ankietowanych nie pochwala przyznawania rodzinom takiego świadczenia, zaś 20 procent – czyli co piąta osoba nie ma zdania w tej kwestii.

BIG InfoMonitor informuje, że programu nie popiera 42 procent osób, które nie mają dzieci lub których dzieci są pełnoletnie.

Na co Polacy wydają pieniądze z 500 plus?

Co szósty beneficjent programu 500 plus deklarował, że jego rodzinę stać na wakacyjny wyjazd. Niemal co piąty badany mógł m.in. za pieniądze z 500 plus kupować towary lepszej jakości i tyle samo osób - odkładać pieniądze, czego wcześniej nie robiło.

Zobacz także

500 plus przeznaczamy także na opłatę rachunków,  co robi co szósty badany. 25 procent respondentów potwierdza, że dzięki 500 plus mają pieniądze na podstawowe wydatki. Co dziesiąty Polak z 500 plus spłacił z tych pieniędzy długi w rodzinie i pożyczki.

Polacy przeznaczają 500 plus najczęściej na odzież i obuwie, co deklaruje co drugi pytany. Ponad 40 procent ankietowanych kupuje za te pieniądze zabawki i książki, zaś dla 39 procent 500 plus stanowi pomoc przy sfinansowaniu zakupów spożywczych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BIG InfoMonitor