Zamknij

500 plus. Schetyna obiecał utrzymanie świadczeń: Nic, co przyznane, nie będzie odebrane

Piotr Drabik
23.03.2019 16:08
500 plus. Grzegorz Schetyna, lider PO, obiecał utrzymanie świadczeń socjalnych
fot. PAP/Marcin Obara

Podczas sobotniego posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej lider partii Grzegorz Schetyna przedstawił pierwsze szczegóły programu gospodarczego. Zapewnił, że świadczenia społeczne przyznane przez rząd PiS zostaną utrzymane.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Na kogo będziesz głosować w wyborach?

Liczba głosów:

500 plus, czyli sztandarowy program społeczny rządu PiS, na początku był ostro krytykowany przez główną partię opozycją. Jednak w ostatnich miesiącach politycy PO złagodzili ton w sprawie dalszych losów 500-złotowego świadczenia.

Od lipca tego roku ma ono być wypłacane nie tylko na drugie i każde kolejne dziecko, ale również na pierwsze. 

Podczas sobotniej Rady Krajowej PO Grzegorz Schetyna odnosząc się do kwestii pomocy socjalnej, podkreślał, że w nowoczesnym państwie jest ona niezbędna. - Po raz kolejny z całą mocą gwarantuję: nic, co przyznane, nie będzie odebrane - zapewnił.

Lider PO o podwyżkach dla nauczycieli i niższych podatkach

Schetyna zapewnił, że jeśli Platforma odzyska władzę znajdą się pieniądze na postulowane przez nauczycieli podwyżki w wysokości 1000 złotych brutto.

- Obiecuję, już nigdy nie powtórzy się haniebny dzień, gdy polityk piastujący urząd prezydenta RP mówi, że podwyżki dla nauczycieli to populizm, a po chwili podpisuje prawie 1,5 miliarda (złotych - przyp. red.) na propagandę swojej partii w telewizji publicznej - dodał lider PO.

Szef Platformy przekonywał, że PiS nie walczy o kolejny budżet unijny i według projektu Komisji Europejskiej budżet ma wzrosnąć o kilkanaście procent, ale Polska ma dostać o paręnaście procent mniej. - I to jest skandal - dodał.

Zapowiedział, że PO i kandydaci Koalicji Europejskiej będą skutecznie walczyć o lepszy budżet dla Polski na czyste powietrze, inwestycje w zdrowie, badania i rozwój. - Zobowiązuję się, że do 2030 roku Polska dostanie o dziesiątki miliardów złotych więcej, niż wynika z dzisiejszych propozycji, obiecujemy to – oświadczył polityk.

- Będą niższe podatki i składki ZUS, będą zachęty do aktywności zawodowej - zapewnił.

Polska będzie potęgą w produkcji żywności?

Schetyna mówił też o swojej wizji Polski do 2030 roku, kiedy to - jak zadeklarował - "portfel Polaków dorówna włoskim i hiszpańskim, a po kolejnym etapie - niemieckim". 

Do 2030 roku też - jak mówił - Polska dorówna też czołówce Europy jeśli chodzi o leczenie chorych na nowotwory. Platforma zamierza też przywrócić rządowy program refundacji in vitro, dzięki któremu w ciągu najbliższej dekady miałoby się urodzić 100 tys. dzieci.

Za jedenaście lat Polska miałby się stać "potęgą w produkcji żywności", a także całkowicie wyeliminować węgiel jako źródło ogrzewania domów. - Mamy wybór: albo władza PiS, importerów węgla z Rosji, albo kraj z czystym powietrzem w ciągu 10 lat - powiedział szef PO.

Pełen program wyborcy Koalicja Europejska, w której skład wchodzi poza PO także Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna i Zieloni, zostanie zaprezentowany podczas wspólnej konwencji 6 kwietnia.

RadioZET.pl/PAP/PTD