Zamknij

500 plus do likwidacji? Minister Maląg wyjaśnia

18.11.2020 17:11
500 plus. Do kiedy? Marlena Maląg o przyszłości programu
fot. Filip Błażejowski/KPRM (ilustracyjne)

500 plus ograniczone, lub nawet zlikwidowane w przyszłym roku? Taki scenariusz odrzuca minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

500 plus, sztandarowy program prorodzinny rządu PiS, jest wypłacane od 2016 roku. Przez ten czas 500-złotowe świadczenie przechodziło różne zmiany - wśród nich rozszerzenie na każde dziecko w rodzinie. Z powodu kryzysu podczas pandemii koronawirusa pojawiły się spekulacje na temat ewentualnego ograniczenia 500 plus, albo nawet likwidacji programu. 

Głos w tej sprawie po raz kolejny zabrała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. We wtorek na antenie Telewizji Republika zapewniała: - Nasze programy społeczne zarówno te dedykowane rodzinom z małymi dziećmi, jak i te dla seniorów są i będą realizowane.

500 plus bez zmian w 2021 roku?

- Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ani program 500 plus, ani Dobry start na rozpoczęcie roku szkolnego, ani trzynasta emerytura czy waloryzacja nie miały opóźnień. Są na bieżąco realizowane. Również w budżecie na 2021 roku środki na programy społeczne są zabezpieczone – dodała Maląg.

Zobacz także

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podała, że od początku funkcjonowania programu Rodzina 500 plus do polskich rodzin trafiło ponad 127 mld zł. - Miesiąc w miesiąc 6,5 mln dzieci to świadczenie pobiera – powiedziała.

Minister przypomniała, że listopad jest ostatnim miesiącem, kiedy można wnioskować o tegoroczne 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Nabór wniosków ruszył 1 lipca, trwa do 30 listopada. - Zachęcam rodziców, którzy wniosków jeszcze nie złożyli, by skorzystali z programu – powiedziała Maląg.

Zobacz także

W ostatnich miesiącach nie brakowało głosów, że dalsze finansowanie programów społecznych będzie pogłębiać deficyt finansów publicznych. Wśród nich m.in. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Roczny koszt wypłaty świadczeń tylko z programu Rodzina 500 plus to ok. 39 mld zł. W 2021 roku rząd Mateusza Morawieckiego nie tylko planuje utrzymać dotychczasowe świadczenia, ale i wprowadzić nowe. Mowa o 14. emeryturze, która w pełnej wysokości ma być dostępna dla seniorów z najniższymi przychodami. W przyszłym roku zmieni się również okres rozliczeniowy świadczeń z programu 500 plus - od 31 maja do 1 czerwca kolejnego roku.

RadioZET.pl/PAP