Zamknij

Czy Rafał Trzaskowski popiera 500 plus?

03.07.2020 08:25
500 plus. Czy Rafał Trzaskowski popiera świadczenie?
fot. Mateusz Jagielski/East News (ilustracyjne)

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta RP, na antenie TVN24 odniósł się do rządowych programów prorodzinnych, jak 500 plus. Czy polityk opowiada się za ich utrzymaniem?

Wybory prezydenckie rozstrzygną się 12 lipca, na kiedy zaplanowana jest II tura głosowania. Zmierzy się w niej walczący o reelekcję i popierany przez PiS Andrzej Duda oraz prezydent Warszawy z ramienia KO Rafał Trzaskowski.

W czwartek mieli zmierzyć się w debacie na antenie TVN24, jednak do konfrontacji polityków nie doszło z powodu odrzucenia zaproszenia przez Dudę. Mimo to w studiu pojawił się Trzaskowski, który odpowiadał na pytania widzów.

500 plus. Czy Trzaskowski utrzyma świadczenie?

Trzaskowski był pytany o opinię na temat programu Rodzina 500 plus oraz o podwyższenie wieku emerytalnego. Jak zapewnił, nigdy nie zagłosował za podwyższeniem wieku emerytalnego, bo nie był posłem w 2012 roku.

Zobacz także

Nie zagłosowałem za obniżeniem. To prawda. Natomiast ja mówię jasno, na tym polega szczerość: tak, mieliśmy inne zdanie, ale pod wpływem rozmów i tego, że dzisiaj mamy epidemię i musimy ratować każde miejsce pracy, programy, które pomagają ludziom muszą być utrzymane. 500 plus musi być bronione. Tak, nie będzie też mowy o podwyższeniu wieku emerytalnego

Rafał Trzaskowski

Zaznaczył, że tym różni się od obecnej partii rządzącej i prezydenta Andrzeja Dudy, że jest w stanie powiedzieć, "co zostało zrobione źle". - Nam się wydawało, że jeśli będziemy budowali infrastrukturę, będziemy robili zwolnienia podatkowe, będziemy budowali żłobki i przedszkola to ludzie to docenią. Nauczyliśmy się, że ludzie nam powiedzieli jasno: chcemy poczuć transformację w kieszeni - wskazał Trzaskowski.

Mam na tyle odwagi, żeby powiedzieć, że wtedy zrobiliśmy błąd. Donald Tusk zrobił błąd, a dzisiaj wyciągnęliśmy z tego wnioski

Rafał Trzaskowski

Zobacz także

Dodał jednocześnie, że "PiS dokonał trafnej diagnozy niektórych zjawisk". Zaznaczył, że "problem polegał na tym, że udało się 500 plus, ale nie udało się innych rzeczy".

Trzaskowski pytany o rozwiązanie problemu demograficznego, odpowiedział, że jego pomysłem jest m.in. wprowadzenie finansowania in-vitro z budżetu państwa. Wymienił też rozwój żłobków i przedszkoli. Zadeklarował, że będą to jego pierwsze inicjatywy po objęciu urzędu.

Pytany, czy podpisałby ustawę o podatku od smartfonów i tabletów, odpowiedział, że zawetuje każdy podatek, który obciąża obywateli. - Natomiast jeśli przyjęlibyśmy rozwiązanie francuskie, że to firma musiałaby się podzielić swoim zyskiem z twórcami, to jestem zwolennikiem tego rozwiązania - oświadczył Trzaskowski.

RadioZET.pl/PAP