Zamknij

500 plus. Czy przez pandemię program zostanie zawieszony

01.04.2021 20:38
500 plus. Czy Polskę stać na kontynuowanie programu w pandemii
fot. Jakub Kaminski/East News

Program Rodzina 500 plus ruszył 5 lat temu. Do tej pory objęto nim 6,6 mln dzieci. Rząd przeznaczył na ten cel 141 mld zł. Czy budżet państwa stać na kolejne wypłaty? Co na to minister finansów?

500 plus to istotny dla kieszeni Polaków program społeczny, który jest wsparciem ekonomicznym rodziców. Aż dla połowy rodzin jest to filar domowego budżetu, a w 17 proc. przypadków przesądza o finansowym być albo nie być. 

Przez lata rosnąca inflacja sprawiła, że świadczenie 500 plus straciło na wartości. Rosnące ceny już „zjadły” 55 zł z tego świadczenia, niebawem będziemy mogli mówić o programie 400 plus.

500 plus. Czy Polskę stać na kontynuację programu?

Minister finansów Tadeusz Kościński został zapytany w czwartek (1 kwietnia) w Polsat News czy w trakcie pandemii koronawirusa Polskę stać na kontynuowanie programów społecznych.

Jak będziemy dalej te pieniądze pchali w tym kierunku, to te pieniądze wylądują z powrotem na rynku. To bardzo ważne, byśmy w tej chwili nie obcinali ilości pieniędzy, które idą do konsumentów, włącznie z podwyżką podatków, żeby mogli te pieniądze wykorzystywać w sklepie. Wtedy sklepy będą miały przychody, będą płacić podatki i będziemy mogli wyjść bardzo szybko z recesji

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Tadeusz Kościński potwierdził, że nawet w czasie pandemii Polskę stać na finansowanie programów społecznych takich jak: 500 plus, trzynasta i czternasta emerytura.

Minister finansów o programach społecznych

Zdaniem Tadeusza Kościńskiego zarówno emeryci, jak i rodziny z dziećmi to grupy, które mają poważne wydatki, a niekoniecznie duże przychody.

Podatki to kolejny temat, o który najczęściej pytany jest szef resortu finansów. Tym razem przyznał, że możliwa jest zmiana progów podatkowych: "myślę, że tak, ale to jest cała paleta produktów zaproponowana premierowi, którą wybierze, jaki będzie dolny próg, jaki górny, musimy poczekać, aż premier zdradzi Nowy Ład".

RadioZET.pl/PolsatNews