Zamknij

Jakie zmiany w 500 plus? Maląg: nie trzeba składać wniosków

25.06.2020 08:36
500 plus. Co się zmieni w 2020 roku? Minister pracy wyjaśnia
fot. Jakub Kaminski/East News

500 plus bez zbędnych formalności. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o świadczenie. 500 złotych wpłynie na konto automatycznie.

500 plus to kluczowy program Prawa i Sprawiedliwości zasilający domowe budżetu od ponad czterech lat. Szefowa resortu pracy Marlena Maląg przypomina, że do tej pory 1 lipca był kluczowym terminem dla beneficjentów programu, wtedy zwykle zaczynał się nabór wniosków.

W tym roku nie trzeba składać wniosków, gdyż ważność zachowuje dokument złożony w ubiegłym roku. Na podstawie tego dokumentu beneficjenci 500 plus mają zagwarantowaną wypłatę środków do końca maja 2021 roku.

500 plus bez formalności

Do tej pory 1 lipca był terminem, w którym rozpoczynał się nabór wniosków o świadczenia wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Jednak w tym roku - jak przypomina resort rodziny - jest inaczej i rodzice nie muszą składać od lipca wniosków na nowy okres świadczeniowy.

W oparciu o wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 roku, świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 roku 

– tłumaczy szefowa MRPiPS Marlena Maląg

Złożenie wniosku będzie warunkiem otrzymania świadczenia przez świeżo upieczonych rodziców. Ci, którzy nie pobierają jeszcze świadczenie mogą w każdej chwili przystąpić do  programu składając wniosek np. za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej.

Zobacz także

Maląg wskazała, że od 2021 roku obowiązywać będzie roczny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja roku następnego.

- Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia 2021 roku. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach  – zapewnia minister Maląg.

Zobacz także

500 plus jest wypłacane od 2016 roku. Świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie przysługuje na każde dziecko bez względu na zarobki w rodzinie. Według szacunków resortu ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.

RadioZET.pl/PAP