Zamknij

Poseł Konfederacji: nie popieram 500 plus, ale pobieram świadczenie

Redakcja
11.02.2020 11:50
500 plus. Dziambor z Konfederacji: nie popieram, ale pobieram
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

- Jeżeli jestem przeciwko podatkom dochodowym, a muszę je płacić, to także jeżeli jestem przeciwko 500 plus, to muszę je otrzymywać. Ale jako polityk dążę do tego, żeby ani nie otrzymywać 500 plus, ani nie płacić podatku dochodowego. Gdybym mógł to zamienić, to wchodzę w to na ślepo – mówił Artur Dziambor w rozmowie dla portalu RadioZet.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Artur Dziambor, poseł Konfederacji i wiceprezes partii KORWiN mówił w rozmowie z redaktorem portalu RadioZET.pl – Błażejem Makarewiczem – o błędach partii rządzącej. Skrytykował m.in. program 500 plus.

500 plus nie wspomoże dzietności – mówił polityk. Jego zdaniem „pęd za karierą, za pieniądzem, sprawia, że ludzie zwyczajnie nie mają czasu na dzieci”. Jego receptą na zwiększenie dzietności jest zwiększenie poziomu życia Polaków, ale nie w postaci transferów socjalnych. Jak stwierdził, 500 plus w obecnej formie jest „programem propagandowym”.

- Gdyby zrealizowano 500 plus, jako zwrot podatku, albo po prostu obniżenie podatków dla osób, które mają dzieci, to wtedy byłoby tak, że najpierw lud by przyklasnął, po tygodniu zapomniał już, kto to zrobił, a cała wdzięczność przełożyłaby się dla szefów firm, którzy przelewają pieniądze. Po prostu nagle ludzie dostaliby podwyżki. Ale po miesiącu każdy przeszedłby do porządku dziennego i o tej podwyżce zapomniał. A z 500 plus jest tak, że PiS daje pieniądze i utrzymuje, że jak „przyjdą tamci”, to zabiorą. To sprawia, że ci, którzy są beneficjentami 500 plus są przyspawani do PiS – mówił Dziambor.

Zobacz także

Polityk stwierdził, że Konfederacja nie poprze ewentualnego wzrostu wysokości tego świadczenia. Jego zdaniem to krzywdzący program.

Dlaczego niby 500, a nie 397? Bo 500 złotych to taka ładna kwota, okrągła, budząca wyobraźnię. Zorganizowane jest to tak, że samorząd, czyli rząd, przelewa to na konta osobiste. To ładnie wygląda. Wiedzieli, co robią 

mówił polityk Konfederacji

Polityk zarzucił, że program 500 plus przyczynił się do wzrostu inflacji i nie poprawił sytuacji demograficznej. Na pytanie o to, czy pobiera 500 plus, odpowiedział twierdząco. - Podatki też płacę, a jestem ich przeciwnikiem – zaznaczył Dziambor.

RadioZET.pl