Zamknij

500 plus i apel o niepobieranie świadczenia. FOR: zyskują najbogatsi

22.04.2020 07:15
500 plus. Apel o niepobieranie świadczenia. FOR: zyskują najbogatsi
fot. MONKPRESS/East News

Prezydent zaapelował, by ci, którzy zarabiają najwięcej przestali pobierać świadczenie 500 plus. Eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju zwracają uwagę, że najwięcej środków z tego programu trafia do najbogatszych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus, czyli kluczowy program Prawa i Sprawiedliwości zasilający domowe budżetu od ponad czterech lat, szczególnie w dobie kryzysu budzi spore kontrowersje.

Pandemia koronawirusa wzbudziła wątpliwości co do dalszej wypłaty świadczenia. Rządzący zapewniają jednak, że środki na 500 plus są zabezpieczone nawet mimo zwiększonych wydatków w związku z ratowaniem gospodarki w dobie kryzysu.

Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w Polsat News, by to najbogatsi nie pobierali 500 plus, jeśli ich na to stać. Dzięki temu państwo nie zabierze obywatelom świadczeń, a w budżecie zostanie więcej pieniędzy.

Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, aby przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał 500 plus jeśli będzie trudna sytuacja w Polsce. Apelował, nie zabierał. Bo uważam, że państwo polskie nie może zabierać nikomu świadczeń 

– podkreślił Andrzej Duda w Polsat News

Forum Obywatelskiego Rozwoju we wpisie na Twitterze także odnieśli się do kwestii pobierania świadczenia bez względu na próg dochodowy. Jak czytamy „ FOR od dawna zwraca uwagę na to, że najwięcej środków z 500 plus trafia do najbogatszych gospodarstw domowych, a najmniej - do najbiedniejszych”.

FOR powołuje się na raport sprzed roku, w którym eksperci podejmują się oceny programu 500 plus. Jak wówczas stwierdzono, zaledwie 37 procent pieniędzy wydawanych w ramach programu trafia do rodzin ubogich, a tylko nieco ponad 12 procent środków przeznaczanych przez państwo na 500 plus wystarczyłoby na zniwelowanie skrajnego ubóstwa dzieci.

Zobacz także

Oszacowano wówczas, gdy jeszcze świadczenie nie obejmowało każdego dziecka, że do najbogatszych trafia 1,5 mld złotych z tego programu. Eksperci szacowali, że rozszerzenie programu sprawi, że do tej grupy trafi dodatkowe 5 mld złotych.

RadioZET.pl/FOR/Polsat News