Zamknij

Andrzej Duda: dopóki jestem prezydentem, nie będzie likwidacji 500 plus

20.04.2020 13:40
500 plus. Andrzej Duda: dopóki jestem prezydentem, nie dojdzie do likwidacji programu
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Przyspieszenie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. W poniedziałek podpisał publiczną deklarację, w której zapowiedział niepodpisanie każdej ustawy likwidującej program 500 plus oraz podnoszącej wiek emerytalny. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Duda odniósł się do spekulacji dotyczących przyszłości prorodzinnych i społecznych programów rządu, w tym 500 plus.

Prezydent ocenił, że ostatnie pięć lat - czyli rządy Prawa i Sprawiedliwości - było "dobrym czasem dla Polski".

- To był czas realizacji zobowiązań, w którym miałem wielką przyjemność i zaszczyt brać udział i wspólnie z panią premier (Beatą Szydło - przyp. red.) i później z panem premierem Mateuszem Morawieckim realizować to, co uważaliśmy i jesteśmy przekonani, było dobre dla polskiego społeczeństwa, było dobre dla jego rozwoju, ale przede wszystkim było dobre także i dla rozwoju Polski, naszej gospodarki - mówił.

"Ja takich ustaw nie podpiszę"

Andrzej Duda podkreślił, że obecnie znajdujemy się czasie kryzysowym w związku z epidemią koronawirusa, a co za tym idzie, prawdopodobnie będziemy się borykali z kryzysem gospodarczym.

Prezydent ocenił, że Polacy powinni zadać dziś sobie pytanie, jakiej Polski chcą na przyszłość: czy ma to być "Polska plus", która utrzyma programy służące rodzinie i zwykłemu człowiekowi, czy "Polska minus", w której podwyższa się wiek emerytalny, a ludzie na własnych barkach ponoszą koszty kryzysu.

Zobowiązuję się, że jeżeli nadal będę prezydentem, z całą pewnością nie dojdzie do likwidacji 500 plus i podwyższenia wieku emerytalnego (...) Ja takich ustaw nie podpiszę. Jestem za Polską plus 

Andrzej Duda

- To nie może być tak, że koszty kryzysu niesie na sobie zwykły obywatel. Gospodarcze sprawy mają być tak prowadzone, żeby państwo radziło sobie z trudnościami. Ograniczenia mają być wprowadzone w taki sposób, aby człowiek mógł normalnie pracować i aby rodzina mogła normalnie funkcjonować - oświadczył prezydent.

Duda zapowiedział, że "majowe wybory określą przyszłość Polski na pięć lat".

Dziś Polska, tak jak cały świat, mierzy się z niepewnością, którą wywołała globalna pandemia. Polacy jednak potrzebują spokoju, pewności, że władza będzie o nich dbać również w trudnych czasach Dlatego zobowiązuję się, że w swojej drugiej kadencji, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nie podpiszę żadnej ustawy, która likwidowałaby program 500 plus lub wydłużała Polakom wiek emerytalny

Andrzej Duda

RadioZET.pl/PAP