Zamknij

500 plus nie dla wszystkich? Minister Maląg o przyszłości programu

22.09.2020 10:54
500 plus zostanie ograniczone? Jest odpowiedź minister Marleny Maląg
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

500 plus nie na każde dziecko? Taki postulat zaproponowali członkowie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Odpowiedziała im minister rodziny Marlena Maląg, której zdaniem wystarczy w budżecie państwa pieniędzy na świadczenie prorodzinne. 

500 plus tylko w 2020 roku kosztowało budżet państwa ok. 39 mld zł. Świadczenie prorodzinne wypłacane na każde dziecko w rodzinie w ocenie ZPP to zbyt duże obciążenie dla publicznej kasy. Tym bardziej w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w poniedziałek przedstawił stanowisko w sprawie projektu budżetu państwa na 2021 r. Zdaniem organizacji założenia przyjęte do opracowania tego budżetu "wydają się zbyt optymistyczne". Wskazano, że przewidywany wysoki deficyt budżetowy na rok 2021 może dodatkowo wzrosnąć, jeśli nie uda się wygenerować przewidzianych w projekcie budżetu wpływów podatkowych w pełnej wysokości.

500 plus ograniczone z powodu kryzysu?

"Rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500 plus na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program Dobry start), by obniżyć deficyt o ponad połowę. Tego rodzaju posunięcie zapewniłoby też komfort możliwości uruchomienia dodatkowych środków w razie wyraźnej potrzeby spowodowanej nieprzewidzianym rozwojem sytuacji epidemicznej" - napisano w stanowisku ZPP.

Zobacz także

W opinii Związku, z części świadczeń społecznych należałoby zrezygnować (bądź ewentualnie zawiesić ich wypłatę w przyszłym roku). Zdaniem organizacji, pozwoliłoby to obniżyć planowany na 2021 rok deficyt o ponad 40 mld zł, bądź też wygenerować tej wysokości zapas możliwy do uruchomienia w przypadku konieczności poniesienia dodatkowych wydatków w związku z sytuacją epidemiczną.

W odpowiedzi na tę opinię minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że "rządowe programy społeczne PiS są i będą realizowane".

Zobacz także

"To realne wsparcie rodzin. W okresie epidemii COVID-19 to szczególne wsparcie polskiej gospodarki, środki z #Rodzina500plus czy 13. emerytury są kołem zamachowym dla gospodarki. Rządy PiS to gwarancja realizacji programów społecznych" - napisała minister na Twitterze.

Na początku września Marlena Maląg podała, że do tej pory do polskich rodzin w ramach programu Rodzina 500 plus trafiło już 120,9 mld zł. Dodała, że środki z programu stanowią 6 tys. zł rocznego wsparcia dla 6,5 mln dzieci, ok. 250-300 tys. z nich to dzieci z niepełnosprawnościami.

RadioZET.pl/PAP