Zamknij

500 plus czekają trzy duże reformy, które podzieliły polityków. Co się zmieni?

16.09.2021 21:21
Rząd szykuje zmiany w 500 plus
fot. Mateusz Grochocki/East News

500 plus czekają duże zmiany, które wpłyną nie tylko na pracę urzędników, ale i sytuację rodziców, którzy obecnie pobierają świadczenie. Jakie reformy na 2022 rok zaplanował rząd?

  1. Trzy zmiany w 500 plus
  2. Przeciążony ZUS i widmo zwolnień w samorządach
  3. 500 plus z barierą dla rodzin

500 plus i planowane przez PiS reformy podzieliły posłów. Sejm zajął się nowelą, która wprowadza przynajmniej trzy istotne zmiany w świadczeniu.

Planowana przez PiS rewolucja w 500 plus nie podoba się ani urzędnikom, ani politykom opozycji, którzy wskazują, że na zmianach mogą stracić także rodzice pobierający świadczenie.

Trzy zmiany w 500 plus

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu, który zakłada trzy zmiany w programie 500 plus. Każda z tych reform podzieliła posłów.

  • Kluczową zmianą wydaje się przeniesienie obowiązku obsługi programu 500 plus z urzędów miejskich na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
  • Kolejna zmiana dotyczy samych wniosków. Jeśli projekt zostanie przegłosowany, to rodzice od przyszłego roku złożą wnioski wyłącznie drogą elektroniczną. Zdaniem resortu rodziny zmiana polegająca na odejściu od papieru w ciągu dekady przyniesie około 3 mld złotych oszczędności.
  • Urzędy zaoszczędzą także na transferach pieniężnych. 500 plus od 2022 roku będzie bowiem wypłacane jedynie na konto bankowe. Nie będzie już możliwości otrzymania świadczenia w gotówce.

Przeciążony ZUS i widmo zwolnień w samorządach

Przeniesienie obsługi programu 500 plus z samorządów do ZUS-u nie podoba się samym urzędnikom. Związkowcy z ZUS zwracają uwagę, w szczególności od momentu wybuchu pandemii, mają pełne ręce roboty. Ich pensje stoją w miejscu, a obowiązków przybywa. Pracownicy ZUS-u grożą strajkiem, a urzędnicy, którzy obecnie zajmują się 500 plus, obawiają się zwolnień.

Posłanka Iwona Maria Kozłowska z Koalicji Obywatelskiej przypomniała o obawach urzędników. Jak mówiła „sytuacja ZUS jest fatalna, pracownicy są nisko wynagradzani, nadmiernie obciążani pracą, a system informatyczny ZUS jest niewydolny”. Podkreślała też, że pracownicy samorządowi zostali już przeszkoleni do obsługi programu, a teraz cały proces należałoby powtórzyć z pracownikami ZUS-u.

- Przecież to samorządy rekrutowały, przeszkoliły te tysiące osób, które na terenie całego kraju zajmują się obsługą tego programu. To gminy poniosły ogromne koszty organizacyjne i wdrożeniowe związane z jego realizacją. Odebranie gminom obsługi programu obniży ich zdolność do zadłużania się, a to będzie równać się z uszczupleniem możliwości realizacji planów inwestycyjnych. Środki, które w ramach tego zadania jeszcze otrzymują, są bardzo istotnym elementem ich budżetu – mówiła posłanka. Dodała też, że KO złoży poprawkę, zgodnie z którą ZUS nie będzie odpowiedzialny za obsługę 500 plus.

Bożena Żelazowska z Koalicji Polskiej zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt planowanej zmiany. Tłumaczyła, że urzędnicy miejscy znają beneficjentów 500 plus i ich sytuację materialną. To oni – w razie niewłaściwego wykorzystywania tych środków – mogli interweniować. - Z perspektywy odległego ZUS-u nie będzie to możliwe – oceniła posłanka.

Opinię tę podzieliła posłanka Agnieszka Ścigaj. Zwróciła uwagę, że to gminy mają system weryfikacji sytuacji socjalnej rodzin. - ZUS będzie zaglądał i będzie się zastanawiał jak te pieniądze są przeznaczane? Nie. Po prostu pracownik ZUS-u wyda decyzję - wskazała.

500 plus z barierą dla rodzin

Posłanka Iwona Maria Kozłowska z Koalicji Obywatelskiej zwróciła też uwagę, że kilkanaście procent rodzin wnioski o 500 plus składało w formie papierowej, która ma już być niedostępna. Jak dodała, część wnioskodawców to osoby wykluczone cyfrowo i komunikacyjne.

Zmiany w postaci uniemożliwienia rodzicom składania papierowych wniosków o świadczenie i pobierania pieniędzy w gotówce zdaniem posłanki mogą zmniejszyć krąg beneficjentów programu. Kolejna poprawka KO do rządowego projektu dotyczy zachowania papierowych wniosków i 500 plus w gotówce.

Projekt wraz z poprawkami trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

RadioZET.pl/PAP