Zamknij

Koronawirus. Co dalej z wypłatami 500 plus?

19.03.2020 08:13
500 plus zawieszone? Jest odpowiedź minister rodziny
fot. Krystian Maj/KPRM

Czy z powodu stanu zagrożenia epidemicznego zostaną wstrzymane wypłaty świadczenia z programu Rodzina 500 plus? Wątpliwości w tej sprawie wyjaśniła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory w Polsce zaraziło się 287 osób (stan na poranek 19 marca), spowodował wprowadzenie na terenie całego kraju stanu zagrożenia epidemicznego. 

Rząd zachęcił Polaków do pozostania w domach przez najbliższe tygodnie. Wiele urzędów ograniczyło swoją działalność, na przykład z powodu sytuacji pracowników, którzy muszą zajmować się dziećmi po zamknięciu wszystkich szkół.

Zobacz także

Ponadto rząd w środę zaprezentował tzw. tarczę antykryzysową. Pakiet pomocowy o wartości 212 mld zł ma uchronić polską gospodarkę i przedsiębiorców przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Co z wypłatą 500 plus?

W rezultacie pojawiły się wątpliwości, czy bez przeszkód będą wypłacane świadczenia z programu Rodzina 500 plus?   

Do sprawy odniosła się minister pracy, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz także

Chciałabym z tego miejsca przede wszystkim zapewnić, że świadczenia, które zostały przez nas wprowadzone, a więc program Rodzina 500 plus w pełni będzie realizowany. Programy takie jak Dobry start będą realizowane

Marlena Maląg

W ocenie minister rodziny obecnie "jesteśmy w takiej sytuacji, że musimy zadbać o rodzinę, a więc o naszych pracodawców, pracowników, aby (...) nasza gospodarka mogła się dalej tak dobrze rozwijać".

O nieprzerwanych wypłatach 500 plus zapewnił również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Koronawirus w Warszawie. Trzaskowski wyjaśnia wątpliwości w kwestii wypłat 500 plus

- Wypłaty 500 plus są prowadzone na bieżąco i nie będzie żadnych opóźnień. To jest jedna z podstawowych funkcji miasta, która musi być realizowana - przekazał Trzaskowski w rozmowie z "Super Expressem".

Świadczenia z program 500 plus są finansowane z dotacji celowej z budżetu państwa. Środki dystrybuują do rodzin samorządy na podstawie dotacji z urzędów wojewódzkich. W tegorocznym budżecie na wypłaty zarezerwowano ponad 39 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Super Express