Zamknij

500 plus zastąpione ochroną klimatu? Nie chcą dzieci, bo boją się katastrofy

16.09.2021 10:51
baner 500 plus pod szarym niebem
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Młodzi ludzie obawiają się postępujących zmian klimatycznych i z tego powodu nie chcą mieć dzieci – wynika z badania przeprowadzonego w 10 krajach. Czy 40 mld zł, jakie rocznie przeznaczane jest na 500 plus, lepiej posłużyłoby poprawie dzietności gdyby zostało wydane na transformację energetyczną?

500 plus nie spełniło stawianych przed nim zadań – przyznał premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie miało skłonić Polaków do posiadania większej liczby potomków. Trend spadkowy w narodzinach udało się na parę lat opóźnić, obecnie jednak rodzi się w Polsce mniej dzieci, niż przed wprowadzeniem programu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Batch w Wielkiej Brytanii w 10 krajach (nie ma wśród nich Polski) wykazało, że 39 procent młodych ludzi w wieku 16-25 lat nie chce mieć dzieci ze względu na katastrofę klimatyczną i poczucie, że rządy nie robią wystarczająco dużo w celu jej uniknięcia. Czy przeznaczenie pieniędzy z 500 plus na transformację energetyczną byłoby skuteczniejsze w poprawianiu dzietności w Polsce?

500 plus do likwidacji? Młodzi ludzie nie chcą dzieci z powodu katastrofy klimatycznej

Depopulacja Polski trwa: w ciągu 50 lat zostanie nas mniej niż 30 mln. Program 500 plus miał za zadanie skłonić Polaków do posiadania większej liczby dzieci. Pieniądze nie przekonały jednak do podejmowania decyzji o staniu się rodzicem.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, może kryć się w badaniu przeprowadzonych w 10 krajach: Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, USA, Australii, Portugalii, Brazylii, Indiach, Filipinach oraz Nigerii. 39 procent wszystkich respondentów przyznało, że nie planuje dzieci, gdyż obawia się o przyszłość planety i warunki, w jakich przyszłoby im żyć.

Badanie przeprowadzono wśród łącznie 10 000 osób. 59 procent ankietowanych zadeklarowało, że jest „bardzo zaniepokojona” zachodzącymi zmianami klimatycznym; 45 procent stwierdziło, że odczuwają już negatywne skutki tych zmian na ich życie.

W europejskich krajach niechęć do posiadania dzieci z powodu kryzysu klimatycznego jest nieco niższa niż średnia: we Francji i Portugalii od starania się o potomka zmiany klimatyczne odwodzą 37 procent młodych ludzi w wieku 16-25 lat; w Wielkiej Brytanii z powodu zmian dzieci nie chce mieć 38 procent młodych, w Finlandii zaś wskaźnik sięgnął 42 procent.

W przypadku Polski transformacja energetyczna będzie trudna, czasochłonna i droga. To efekt długoletniego stawiania na węgiel jako podstawę systemu energetycznego. Pomóc mogą elektrownie jądrowe, ale ich wybudowanie i uruchomienie zajmie ponad dekadę.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl/The Guardian