Zamknij

500 plus. Minister rodziny: świadczenie będzie realizowane

10.03.2020 08:48
500 plus zakończy się w 2021 roku? Jasna deklaracja minister rodziny
fot. Jack Frog/Shutterstock (ilustracyjne)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg odniosła się do medialnych spekulacji, że w 2021 roku zostanie zakończony program Rodzina 500 plus. Dodała, że jej resort pracuje nad nową strategią demograficzną 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus, które wypłacane jest od 2016 roku, to sztandarowe świadczenie prorodzinne rządu PiS. W ostatnich tygodniach pojawiły się publikacje medialne sugerujące, że w przyszłym roku zakończy się program 500 plus.

Faktem jest, że w 2021 roku zmienia się okres rozliczeniowy świadczenia. 

Zobacz także

500 plus zakończy się w 2021 roku?

W przyszłym roku zostanie wprowadzony nowy termin składania wniosków (przeniesiony z lipca na luty), jak i sam okres świadczeniowy (dotychczasowy październik – wrzesień na czerwiec – maj).

Minister Maląg powiedziała, że "absolutnie nie ma takich planów rządowych w żadnym zakresie".

Celem wprowadzenia tego świadczenia była inwestycja w rodzinę, podniesienie dzietności, ale także zwrócenie uwagi na godność rodziny. Te wskaźniki zostały osiągnięte. Na tym etapie pracujemy przede wszystkim nad strategią demograficzną

Marlena Maląg

Zobacz także

Jak dodała, założenia do strategii jej resort przedstawi "najpóźniej pod koniec czerwca".

Ona przede wszystkim pokaże, w jakim kierunku powinno iść wsparcie do rodzin. I to już nie takie bezpośrednie wsparcie typu: waloryzacja 500 plus. Ale program 500 plus będzie realizowany, to z całą odpowiedzialnością podkreślam

Marlena Maląg

- Do tej pory do polskich rodzin zostało przekazane, a więc zainwestowaliśmy w polską rodzinę z małymi dziećmi, ponad 95 miliardów złotych. I to świadczenie będzie realizowane. Również będziemy rozwijać programy, które wspomagają rodziny to jest Maluch plus i kontynuować program Dobry start - dodała minister.

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 roku, zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Od lipca 2019 roku działa on w rozszerzonej formule - świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP