Zamknij

500 plus zagrożone? „Jeżeli nie mamy środków, trzeba to uczciwie powiedzieć”

12.07.2021 10:46
baner programu 500 plus
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

40 mld zł – tyle co roku kosztuje podatników program Rodzina 500 Plus. To niemal 10 procent oficjalnych wydatków budżetowych. Finanse państwa w czasie pandemii mocno ucierpiały, przez co rząd zapowiedział między innymi zamrożenie płac w strefie budżetowej. Czy kryzys dotknie także 500 plus?

500 plus jest święte i nienaruszalne – przypominają co jakiś czas politycy obozu rządzącego. „Kto tyle dał?” – odpowiadają wyborcy, jednoznacznie wskazując, że wycofanie świadczenia oznaczałoby odwrócenie się od Zjednoczonej Prawicy.

Mimo ciężkich czasów i konieczności zaciskania pasa gdzie tylko się da utrzymanie 500 plus jest więc priorytetem dla rządu. O tym, że nie jest łatwe, opowiedział „Rzeczpospolitej” poseł Zbigniew Girzyński, który zdecydował się opuścić PiS.

Co dalej z 500 plus? „Należy poszukać sposobu na ograniczenie świadczeń społecznych”

Girzyński po odejściu z Prawa i Sprawiedliwości pozwolił sobie wyjątkowo szczery wywiad, który można przeczytać na RadioZET.pl. Poseł uważa, że rządzący zdradzili swoje ideały i forsują rozwiązana, które są niekorzystne dla Polski i Polaków.

Jako przykład podał, rozmawiając z „Rzeczpospolitą”, stworzony przez Zjednoczoną Prawicę system świadczeń socjalnych. Poseł stwierdził, że zachęcają one beneficjentów do pozostawania w trudnej sytuacji, a zniechęcają do szukania sposobów na samodzielne poprawienie swojego losu.

Czym innym jest wyrównywanie szans, bo rzeczywiście na skutek wieloletnich zaniedbań dysproporcje społeczne zostały mocno pogłębione, a czym innym wprowadzenie rozwiązań, w wyniku których nie wyciągamy ludzi z sytuacji w jakiej się znaleźli, tylko utwierdzamy ich w poczuciu, że dobrze, iż się tam znaleźli. To jest błąd. (...) Transfery są dobre tylko wtedy, gdy nie odbywają się kosztem innych grup społecznych. Skoro na skutek pandemii brakuje nam pieniędzy na realizację świadczeń społecznych, to należy poszukać sposobu ich ograniczenia.

Zbigniew Girzyński

Zapytany, czy dotyczy to także 500 plus, Girzyński odpowiedział jasno: „jeżeli nie mamy na ten program środków, to trzeba to uczciwie powiedzieć”.

Polityk przyznał jednocześnie, ze ciężar 500 plus dla budżetu staje się coraz mniejszy przez wysoką inflację i brak waloryzacji. Siła nabywcza świadczenia od 2016 roku znacznie zmalała: z wyliczeń analityków wynika, że w 2021 roku jest warte tyle, co 430 zł w chwili wprowadzenia programu.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita