Zamknij

500 plus za zaszczepienie na COVID-19. Nagrody dla urzędników

05.01.2021 15:48
500 plus za zaszczepienie na COVID-19. Nagrody dla urzędników
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

500 plus jako zachęta do jak najszybszego zaszczepienia się – na taki pomysł wpadł Krzysztof Kopyść, wójt gminy Lubartów w woj. lubelskim. „Plus” należy tu rozumieć jako nadwyżkę: nagroda będzie na pewno wyższa niż 500 zł. Jej ostateczną wysokość określą konsultacje budżetowe.

Koronawirus już niemal rok dezorganizuje nasze życia i cywilizację, gdy wiec pojawiła się możliwość powrotu do normalności dzięki szczepionce, jak najwięcej osób powinno z niej skorzystać. Wakcynacja w Polsce już się zaczęła: jako pierwsi do szczepień został wytypowany personel medycznych, ale już po kilku dniach pojawiły się kontrowersje w związku z zapraszaniem na zabieg poza kolejnością znanych i wpływowych osób.

Teoretycznie do uczestniczenia w programie szczepień na COVID-19 nie trzeba zachęcać, jako że tylko zyskanie odporności zbiorowej pozwoli na pokonanie pandemii. Na wszelki wypadek jednak wójt gminy Lubartów ustanowił nagrody dla lokalnych urzędników samorządowych, którzy poddadzą się wakcynacji.

500 plus nagrodą za zaszczepienie. Zachęta dla urzędników z Lubartowa

Krzysztof Kopyść tłumaczy, że nagroda finansowa za zaszczepienie ma dwa cele: jak najszybsze wyjście z pandemii oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i klientom gminnych instytucji.

Zobacz także

Wójt ma w planach przywrócenie normalnego, znanego sprzed 2020 roku sposobu działania urzędów.

Zaszczepieni nie będą stwarzać zagrożenia dla petentów, a i sami będą bezpieczni. Poza tym, chyba wszyscy tęsknimy za normalnością w urzędzie, czyli za pracą bez masek i przegród z pleksi.

Krzysztof Kopyść

Wysokość nagrody, określona przez Kopyścia jako „500 plus”, nie jest jeszcze znana. Wójt tłumaczy to koniecznością sprawdzenia budżetu: „ile ten plus wyniesie, to dopiero policzymy”.

Zobacz także

Nagroda ma być też rekompensatą za utratę przez pracowników premii za 2020 rok: ich wypłacanie, w związku z trudną sytuacją budżetową, zablokował rząd.

500 plus za zaszczepienie będzie przysługiwać pracownikom gminy Lubartów oraz podległych jej jednostek organizacyjnych. Niewykluczone, że pomysł wójta zostanie podchwycony także przez inne samorządy w Polsce.

RadioZET.pl/Dziennik Wschodni