Zamknij

500 plus z kryterium dochodowym? BCC: świadczenie tylko dla potrzebujących

14.09.2021 14:06
500 plus i kryterium dochodowe
fot. Piotr Molecki/East News

Polski Ład stawia na redystrybucję, a nie na promowanie aktywności zawodowej – czytamy w komunikacie BCC. Recepta? Ograniczenia w transferach społecznych.

Polski Ład niezmiennie w ogniu krytyki. Program Zjednoczonej Prawicy wyjdzie na plus najmniej zarabiającym oraz niektórym osobom na etacie i na emeryturze. Będą też nowe świadczenia, z których skorzystać będą mogli świeżo upieczeni rodzice.

Jak zaznacza BCC, taki dobrobyt socjalny, który zdaniem ekspertów i tak jest niewłaściwie adresowany, sponsorowany jest m.in przez przedsiębiorców. „Większość z zaproponowanych zmian ma charakter fiskalny, a ich celem – wbrew twierdzeniom rządu – nie jest sprawiedliwość społeczna, lecz zaspokojenie potrzeb finansowych budżetu państwa” – pisze BCC.

500 plus z kryterium dochodowym? BCC: płacimy za nieskuteczną politykę socjalną

Business Centre Club stoi na stanowisku, że Polski Ład skupia się wyłącznie na redystrybucji, a nie na tworzeniu zachęt do pracy. Eksperci piszą kolejnych transzach gotówki do ręki, za których sprawą aktywność zawodowa może stać się nieopłacalna.

- Nie możemy zgodzić się na to, aby przedsiębiorcy oraz najbardziej pracowici i kreatywni obywatele mieli ponosić ciężary wydatków socjalnych, często źle adresowanych i bez kryterium dochodowego – stwierdza Marek Goliszewski z BCC.

Zdaniem BCC pieniędzy nie należy szukać w kieszeniach przedsiębiorców i pracowników, którzy stracą na Polskim  Ładzie. Zdaniem ekspertów przemyślana polityka socjalna wygenerowałaby spore oszczędności. Polem manewru jest chociażby program 500 plus, na który każdego roku wydajemy około 40 mld złotych.

Naszym zdaniem należy wprowadzić kryterium dochodowe dla kosztownych programów społecznych, takich jak 500 plus czy trzynastki, które powinny być skierowane do osób szczególnie potrzebujących, posiadających najniższe świadczenia

BCC

„Oznaczałoby to rzeczywisty wymiar solidarnościowy i pomocniczy, zgodnie z kanonami polityki społecznej, a jednocześnie nie uszczuplało budżetu w takim stopniu jak obecnie” – czytamy w komunikacie BCC.

Jak dodają eksperci, potrzebujemy przemyślanej polityki socjalnej, która jednocześnie nie powodowałaby uszczerbku na rynku pracy. Promowanie aktywności zawodowej to także wyższe wpływy podatkowe.

Tymczasem Polski Ład uderza właśnie w pracujących, których dodatkowo każdego roku gwałtownie ubywa na rynku pracy”- pisze BCC.

RadioZET.pl/BCC