Zamknij

500 plus z dużymi zmianami od 2022 roku. Kto straci pieniądze?

31.05.2021 10:51
dziecko i banknot 500 zł
fot. MONKPRESS/East News

To koniec 500 plus, jakie znamy. W 2022 roku zmieni się nie tylko sposób przyznawania świadczenia, lecz także instytucja, która wypłaca pieniądze rodzinom. Rząd wyliczył, że na zmianie programu zaoszczędzi w dekadę ponad 3 mld złotych. Kto nie dostanie tych pieniędzy?

500 plus nie będzie już wypłacane na obecnych zasadach. Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu pieczę nad programem przejmie ZUS, który będzie dysponował środkami przeznaczonymi na pomoc rodzinom.

Rewolucja odbije się finansowo na samorządach, które do tej pory zajmowały się obsługą i wypłacaniem 500 plus. Za swoją pracę pobierały wynagrodzenie, które – w uszczuplonej wersji – będzie teraz przysługiwać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus: Polski Ład z dużymi zmianami w świadczeniu

Polski Ład ma zmienić zasady przyznawania pomocy rodzinom. 500 plus będzie kontynuowane, ale ze zmianami, które odczują wszyscy beneficjenci. Podobne modyfikacje wprowadzono już w przypadku programu „Dobry start”, czyli 300 plus na wyprawkę szkolną dla dzieci.

500 plus będzie od 1 stycznia 2022 przyznawane przez ZUS. Rodziny, o ile będą jeszcze spełniać warunki otrzymania wsparcia, przejdą pod skrzydła Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 1 czerwca 2022, gdy skończy się okres rozliczeniowy zarządzany jeszcze przez jednostki samorządowe.

Środki będą wypłacane tylko na konto, nie będzie już można otrzymywać 500 plus w gotówce. Składanie wniosków o świadczenie możliwe będzie tylko drogą elektroniczną.

Jak wyliczono w opisie nowelizacji ustawy o 500 plus, dzięki zmianom w latach 2022 – 2032 obsługa programu będzie tańsza o 3,2 mld zł. Na obsłudze 500 plus samorządy zarobiły w latach 2016-2020 około 1,6 mld zł.

Pieniądze te były przeznaczane przede wszystkim na wypłatę wynagrodzeń dla urzędników. Zmniejszenie dostępnych w budżecie środków zahamuje inwestycje i zmniejszy płynność finansową samorządów. Tym bardziej, że stracą one także na wprowadzonej przez Polski Ład kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł. Wpływy z PIT dzielone są między budżet państwa a budżet lokalny, brak przychodów z podatku dochodowego jeszcze bardziej ograniczy możliwości finansowe samorządów.

Obóz rządowy nie ukrywa, że dąży do centralizacji państwa. Odebranie samorządom obsługi 500 plus, sztandarowego programu socjalnego, ma wzmocnić państwo i osłabić samorządy. Ucierpieć na tym mogą po części rodziny, które wsparcia potrzebują najbardziej: wnioski o pieniądze będzie można w 2022 roku składać tylko elektronicznie, co utrudni dostęp do świadczenia rodzinom ubogim, których nie stać na komputer i dostęp do internetu.

RadioZET.pl