Zamknij

500 plus z cichą obniżką. Rząd ma złą wiadomość dla korzystających

27.11.2020 15:08
500 plus
fot. MONKPRESS/East News

500 plus od momentu wprowadzania programu nie było waloryzowane, w związku z czym realnie straciło na wartości z powodu inflacji. Świadczenia społeczne, takie jak emerytury i renty, są co roku podwyższane, żeby zapewnić utrzymanie ich siły nabywczej. Beneficjenci 500 plus nie mają co na to liczyć.

500 plus w 2016 roku warte było tytułowe 500 zł. W 2020 roku wartość świadczenia spadła realnie do 454 zł, co odbija się na sytuacji osób korzystających z wsparcia na dzieci. Nic więc dziwnego, że pojawiły się głosy domagające się podwyższenia środków wydawanych w ramach programu Rodzina 500 plus.

Wiceminister rodziny Stanisław Szwed rozwiał jednak wszystkie nadzieje w rozmowie z money.pl: waloryzacja 500 plus nie jest planowana i świadczenie w dalszym ciągu będzie tracić na wartości.

500 plus bez waloryzacji. Obniża się realne wsparcie państwa

Inflacja w Polce jest najwyższa w Europie, wartość złotego w związku z tym szybko i zauważalnie spada.

Zobacz także

Gdyby rząd chciał, żeby 500 plus miało taką samą siłę nabywczą jak w 2016 roku, gdy zostało wprowadzone, rodzice w 2020 roku powinni otrzymywać na każde dziecko już 550 zł i 19 groszy. Waloryzacja oznaczałaby konieczność zapewnienia dla programu dodatkowych 4 mld zł. W czasie pandemii, gdy finanse państwa trapione są już ogromnym deficytem, środków na to raczej się nie znajdzie.

Zobacz także

Pojawiły się nawet głosy, że 500 plus powinno zostać wstrzymane. Obsługa programu kosztuje budżet około 40 mld złotych, czyli niemal połowę zaplanowanego na ponad 100 mld zł deficytu. Na każde takie wezwanie ze strony przedsiębiorców i ekonomistów rząd reaguje zdecydowanie powtarzając, że 500 plus jest nie do ruszenia.

Środki, które przeznaczamy na program, są znaczne i chcemy je utrzymać. Myślę, że po okresie pandemii, gdy gospodarka będzie na normalnych obrotach, będzie można rozpocząć dyskusję o tym, jak tymi środkami dysponować.

Stanisław Szwed

Rząd z powodu pandemii znalazł się w naprawdę trudnym położeniu. Kryzys i konieczność wypracowania setek miliardów złotych na pomoc gospodarce wymaga między innymi poszukiwania oszczędności, wstrzymanie lub ograniczenie programu 500 plus jest do tego naturalnym kandydatem, jako że mocno obciąża budżet.

PiS jest jednak zakładnikiem świadczenia: dzięki niemu cieszy się nienaruszalną popularnością wśród części wyborców, którzy nie wybaczyliby zabrania im pieniędzy rozdawanych z budżetu. W połączeniu ze spadkiem popularności ze względu na błędy popełnianie podczas walki z COVID-19 mógłby to być cios, którego partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby nie przetrwać.

RadioZET.pl/money.pl