Zamknij

500 plus. Kiedy wypłata przed Świętami? [TABELA]

17.12.2019 19:47
500 plus wypłaty. Grudzień 2019. Tabela. Czy samorządy zdążą przed Świętami?
fot. Roman Samborskyi/Shutterstock (ilustracyjne)

Część gmin i powiatów nadal czeka na środki, aby wypłacić świadczenia 500 plus przed Świętami - podał PortalSamorządowy.pl. Kiedy pieniądze trafią do rodzin? Sprawdź terminy w tabelce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, czyli sztandarowy program społeczny rządu PiS, zazwyczaj jest wypłacane rodzinom pod koniec każdego miesiąca. Dlatego część Polaków obawiała się, że tych pieniędzy nie otrzyma przed Bożym Narodzeniem. 

Bieżącą obsługą świadczeń zajmują się samorządy, które w tym roku mają więcej pracy z 500 plus. Od lipca rządowy program obejmuje również pierwsze dziecko w rodzinie. Według wyliczeń resortu pracy i polityki społecznej, świadczenie może dotrzeć nawet do 6,8 mln dzieci. 

Zobacz także

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - skierowała do samorządów apel o jak najszybszą wypłatę 500 plus przed Świętami w grudniu. 

Proszę również o bieżące monitorowanie stanu realizacji wypłat przez samorządy należnych świadczeń w grudniu, a także o szybkie interweniowanie na wszelkie pojawiające się sygnały o zagrożeniu otrzymania tych świadczeń przed świętami przez osoby do nich uprawnione. Poza tym każdy z nas pragnie, aby święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe, dołóżmy zatem wszelkich starań, by takie właśnie były

Marlena Maląg

500 plus. Czy samorządy zdążą przed Świętami?

Tymczasem jak podał PortalSamorządowy.pl, część gmin i powiatów nadal czeka na transze rządowych środków na wypłatę 500 plus. Transze przekazują urzędy wojewódzkie. Na przykład w woj. zachodniopomorskim ostatnia została przekazana 11 grudnia.

- W grudniu środki na świadczenia 500 plus zostały przekazane gminom województwa zachodniopomorskiego w dwóch terminach: 5 grudnia i 11 grudnia. Gminy same określiły w Centralnej Aplikacji Statystycznej, w którym terminie grudnia chcą, aby zostały im przekazane środki z ZUW. Oznacza to, że gminy mają możliwość wypłacenia świadczeń wychowawczych rodzinom przed świętami - podkreśliła Agnieszka Muchla-Łagosz z Urzędu Województwa Zachodniopomorskiego, cytowana przez PortalSamorządowy.pl.

Zobacz także

Z kolei dziesięć gmin w województwie warmińsko-mazurskim poprosiło o dodatkowe 710 tys. zł na wypłatę 500 plus przed Świętami.

- Aktualnie jest przygotowywana decyzja zwiększająca budżety gmin, a środki zostaną przekazane niezwłocznie - podała Bożenna Ulewicz z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie w rozmowie z portalem. Wcześniej wojewoda warmińsko-mazurski przekazał 145 140 315 złotych na grudniowe wypłaty 500 plus.

Świadczenia przed Bożym Narodzeniem mają trafić również do mieszkańców największych miast. Alicja Gajewska, inspektor z Biura Prezydenta Gdańska, podkreśliła, że przed Świętami wszystkie zasiłki zostaną wypłacone wcześniej. Pomimo że standardowo dzieje się to pod koniec miesiąca. 

Zobacz także

500 plus. Kiedy wypłata w grudniu?

PortalSamorządowy.pl opublikował tabelę z informacjami, kiedy zaplanowano transfer środków z rządowego programu Rodzina 500 plus w konkretnych województwach. 

Nie ujęto w tabeli danych z woj. świętokrzyskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

WOJEWÓDZTWO TERMIN WYPŁATY
Dolnośląskie 11 grudnia
Kujawsko-pomorskie 16 grudnia
Lubelskie 5, 11 i 16 grudnia
Łódzkie 2, 3, 12 grudnia i 17 grudnia dla trzech gmin
Małopolskie Do gmin: 4 i 11 grudnia oraz planowane na 16 grudnia kolejne przekazanie środków. Do powiatów: 6 grudnia oraz planowane na 16 grudnia kolejne przekazanie środków.
Mazowieckie 13 grudnia
Opolskie 5, 15 i 19 grudnia
Podkarpackie 17 grudnia
Podlaskie 6 i 13 grudnia
Pomorskie 4 i 13 grudnia
Śląskie Do 13 grudnia
Warmińsko-mazurskie 12 grudnia
Zachodniopomorskie  5 i 11 grudnia

Zobacz także

RadioZET.pl/PortalSamorządowy.pl