Zamknij

500 plus. Sondaż: Polacy nie popierają waloryzacji

23.01.2020 10:00
500 plus wypłaty 2020. Sondaż: Polacy nie chcą waloryzacji
fot. Krystian Maj/KPRM

Polacy nie popierają podwyżki świadczenia z programu Rodzina 500 plus - wynika z sondażu IBSP dla Money.pl. Za waloryzacją opowiadają się głównie wyborcy partii rządzącej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus, główne świadczenie prorodzinne rządu PiS, jest wypłacane w niezmiennej wysokości od początku programu, czyli 2016 roku.

Do tej pory władze unikały jasnej deklaracji w sprawie ewentualnej waloryzacji 500 plus. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w wywiadzie dla "Super Expressu" zasugerował zmiany w programie.

Zobacz także

- Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym – powiedział Stanisław Szwed, pytany przez dziennik o wprowadzenie 600 plus.

Powodem dla wzrostu świadczenia są podwyżki cen towarów i usług oraz rosnąca inflacja. 

500 plus. Polacy nie chcą podwyżki?

Tymczasem, jak wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) dla portalu Money.pl, większość Polaków jest przeciwna waloryzacji świadczenia.

Na pytanie czy w związku właśnie ze wzrostem inflacji należy podnieść wysokość świadczenia Rodzina 500 plus, aż 55 proc. badanych odpowiedziało, że "nie". Co więcej, z tego grona aż 45 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie". 

Zobacz także

Za waloryzacją zdecydowanie opowiedziało się 23 procent, a "raczej tak" 7 proc. Zdania w tym temacie nie miało 14 proc.

Kto popiera podwyżkę 500 plus? Według badania przede wszystkim wyborcy PiS - w sumie 55 proc. Zdecydowanie przeciwni takim planom jest elektorat Konfederacji (80 proc.), Koalicji Obywatelskiej (78 proc.) i Lewicy (69 proc.). Również większość wyborców PSL-u opowiada się za utrzymaniem świadczenia w wysokości 500 zł (ponad 60 proc.).

"Świetna informacja"

Zdaniem ekonomisty mBanku dr Ernesta Pytlarczyka wyniki sondażu to "świetna informacja".

Widać, że Polacy zaczynają się martwić o budżet państwa. Widocznie stwierdzili, że dodatkowe pieniądze na świadczenia socjalne to już przesada. Musieliśmy się nauczyć, że takie 500 plus czy trzynastki mogą oznaczać wyższe ceny albo nowe podatki. Znakomita informacja

Dr Ernest Pytlarczyk

Dodał, że zachowanie świadczenia w stałej wysokości 500 zł pozwoli rządowi na planowanie stałych wydatków na program prorodzinny. 

Warto przypomnieć, że zupełnie inne odpowiedzi na pytanie o waloryzację 500 plus pokazał sondaż Pollster dla "Super Expressu" we wrześniu 2019 roku. Wówczas ponad 40 proc. badanych opowiedziało się za podniesieniem świadczenia. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl/Super Express