Zamknij

Koronawirus. Czy 500 plus zostanie wycofane?

07.04.2020 15:47
500 plus wycofane? Minister rodziny wyjaśnia wątpliwości
fot. Adam Guz/KPRM

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że świadczenie z rządowego programu Rodzina 500 plus nie zostanie ograniczone ani wycofane z powodu epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

500 plus, czyli prowadzony od ponad 4 lat przez rząd PiS-u program prorodzinny, obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia.

W wyniku epidemii koronawirusa pojawiły się spekulacje, czy świadczenie nadal będzie trafiać do polskich rodzin regularnie. 

Zobacz także

500 plus zostanie ograniczone?

Nasza redakcja zapytała o to Marlenę Malag - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - podczas wtorkowej konferencji prasowej w kancelarii premiera.

Przypomniała, że świadczenie 500 plus funkcjonuje już 4 lata, ponad 100 miliardów złotych zostało przekazanych w tym okresie polskim rodzinom, co miesiąc pomoc trafia do 6,5 miliona dzieci.

Ten program ma zupełnie inny wymiar, pozwala przeżyć ten trudny czas, więc absolutnie nie zamierzamy wycofywać się z tego programu

Marlena Maląg

Ile osób straci pracę?

Maląg odniosła się również do stopy bezrobocia, która zdaniem ekspertów znacznie wzrośnie z powodu kryzysu. 

Jej zdaniem obecne wskaźniki stopy bezrobocia, jakimi dysponuje resort pracy, nie są wiarygodne "jeśli chodzi o sytuację, jaka dzieje się na rynku pracy".

Zobacz także

Gdybyśmy porównali bezrobocie marzec 2020 roku do marca 2019 roku, to wskaźnik wręcz się obniżył. Wiemy jednak, że sytuacja na rynku pracy wygląda zupełnie inaczej, część bezrobotnych się wyrejestrowuje i nowa fala bezrobotnych będzie napływała

Marlena Maląg

- Rzeczywiste, realne wskaźniki będziemy widzieli na końcu miesiąca kwietnia, a nawet w miesiącu maju - dodała Maląg.

Według minister podawanie dziś wskaźników i mówienie, że sytuacja jest dobra byłoby nieodpowiedzialne.

Na pewno będziemy obserwowali wzrost bezrobocia, będziemy wprowadzali takie mechanizmy, że osoby które są bezrobotne będą mogły ten trudny okres przeżyć

Marlena Maląg

Minister rodziny i pracy przekazała też "wielkie ukłony i podziękowania dla całego środowiska medycznego, który walczy o życie Polek i Polaków".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP