Zamknij

Polacy przeciwko ograniczeniu 500 plus

11.05.2020 19:08
500 plus wstrzymane? Wyniki sondażu nie zostawiają wątpliwości
fot. MONKPRESS/East News (ilustracyjne)

Aż 66 proc. Polaków nie popiera ograniczenia świadczenia 500 plus, nawet w czasie pandemii - wynika z sondażu dla portalu OKO.Press. Za zmniejszeniem lub usunięciem świadczenia opowiada się tylko elektorat Lewicy.

500 plus, czyli sztandarowe świadczenie prorodzinne rządu PiS, jest wypłacane od ponad 4 lat. W obliczu narastającego kryzysu gospodarczego podczas pandemii koronawirusa część ekonomistów i polityków opozycji opowiada się za ograniczeniem lub nawet likwidacją 500-złotowego świadczenia na każdego dziecko. 

Najnowszy sondaż przygotowany przez pracownię IPSOS na zlecenie portalu OKO.Press pokazał, że Polacy mają w tej sprawie jasne zdanie.

500 plus będzie ograniczone?

Spośród ankietowanych 30 proc. była za ograniczeniem świadczenia z programu Rodzina 500 plus. Przeciwne było 66 proc. pytanych, a tylko 4 proc, nie miało zdania.

Zobacz także

Najbardziej w obronie programu wystąpili ankietowani z elektoratu PiS-u - aż 89 proc. z nich nie popiera ograniczenia 500 plus. Podobne zdanie w innych proporcjach wyrazili wyborcy Koalicji Obywatelskiej (55 proc. przeciw) i PSL-Kukiz'15 (57 proc.). Elektorat Konfederacji po równo popiera ograniczenie, jak i pozostawienie w obecnej formie świadczenia 500 plus (po 46 proc.).

Tylko wyborcy Lewicy byli za ograniczeniem 500 plus - pod takim postulatem podpisało się 56 proc. badanych. 

Ankieta potwierdziła również, że im wyższe dochody rodziny tym chętniej są skłonni poprzeć pomysł ograniczenia świadczenia z programu rodzina 500 plus. Na przykład wśród osób zarabiających do 1500 zł sprzeciwia się temu aż 77 proc., a z kolei ankietowany z dochodami powyżej 7 tys. zł w 48 proc. popierają ograniczenie świadczenia. 

Bez względu na poziom wykształcenia większość badanych sprzeciwiła się ograniczeniu 500 plus. W przypadku osób z wykształceniem podstawowym sprzeciw wyraziło 78 proc. badanych (przy 13 proc. za ograniczeniem), a z wyższym - 57 proc. (przy 41 proc. badanych za ograniczeniem). 

Zobacz także

Z obrony 500 plus i innych świadczeń socjalnych wprowadzonych po 2015 roku prezydent Andrzej Duda uczynił główny punkt swojego programu wyborczego w walce o reelekcję. Pomimo że w wywiadzie dla Polsat News pod koniec kwietnia Duda sugerował, żeby osoby zamożnie nie pobierały świadczenia w czasach kryzysu, to nie opowiada się za ograniczeniem zasad przyznawania 500 plus. 

- 500 plus powinna zostać już na zawsze. To nie jest optymalne świadczenie, ale to najlepszy instrument budowania inkluzywnego społeczeństwa, jaki udało nam się wprowadzić od 30 lat - ocenił w kwietniowym wywiadzie dla OKO.Press dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista i autor książki "Europejski lider wzrostu".

Do tej pory premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny Marlena Maląg zapewniali, że 500 plus nie zostanie w najbliższych miesiącach ograniczone ani zlikwidowane - bez względu na skalę kryzysu podczas pandemii koronawirusa.

RadioZET.pl/OKO.Press