Zamknij

500 plus: wnioski o świadczenie tylko do końca 2022 roku

02.06.2021 15:58
dzieci rysujące 500 plus
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

1 stycznia 2022 roku zarządzanie programem 500 plus przejmie ZUS. Wnioski o świadczenie zgodnie z zapowiedziami rządu będą przyjmowane tylko przez rok. Co czeka rodziców później?

500 plus po raz ostatni przyznawane jest przez podmioty samorządowe. Wnioski będą przez nie przyjmowane tylko do końca 2021 roku, od 1 stycznia 2022 władzę nad programem przejmie ZUS.

Rząd tłumaczy to chęcią oszczędzenia na kosztach programu: w ciągu dekady centralizacja wypłacania świadczeń ma przynieść 3,2 mld zł oszczędności. Po części ma to wynikać ze zrezygnowania z wniosków o przyznanie świadczenia.

Wnioski o 500 plus tylko do 2023 roku. Co z wypłatą pieniędzy?

Pierwszą zmianą, jaką odczują rodzice otrzymujący pieniądze z programu 500 plus po przejęciu go przez ZUS, będą zmiany w przyjmowaniu wniosków. Od 2022 roku będzie je można składać tylko drogą elektroniczną.

Takie same zmiany wprowadzono w programie „Dobry start”, czyli 300 plus na wyprawkę dla dzieci rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie nie będzie już ponadto wypłacane w gotówce, otrzymać je będzie można tylko jako przelew na wskazany rachunek bankowy.

Jeszcze większa rewolucja planowana jest na 2023 rok. Zgodnie z zapisami projektu ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania 500 plus, wnioski znikną wtedy całkowicie.

Przyznawaniem i wypłacaniem pieniędzy ma się zajmować automatycznie ZUS, dysponujący danymi o polskim społeczeństwie. Rodzice, których dzieci kwalifikują się na wsparcie, będą otrzymywać pieniądze bez konieczności zgłaszania się po nie do urzędu.

Takie same zasady mają dotyczyć Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli 1000 plus na drugie i kolejne dzieci urodzone w Polskim Ładzie. Rolą beneficjentów ma być tylko wskazanie, czy wolą 12 000 zł otrzymywać przez rok w transzach po 1000 zł, czy przez dwa lata pobierać po 500 zł miesięcznie.

Nie jest jeszcze jasne, jak wyglądać ma wskazywanie rachunku bankowego do wypłat przez rodziców, którzy dochowali się pierwszego dziecka. Przepisy zostaną najprawdopodobniej stworzone dopiero w 2022 roku, gdy koniec wniosków będzie już bliski.

RadioZET.pl