Zamknij

500 plus. Rodzinom wypłacono już 3 miliony złotych

09.07.2019 08:33
500 plus na pierwsze dziecko 2019. Rodzinom wypłacono już 3 mln złotych
fot. MRPiPS/Flickr/CC BY-ND 2.0

Rodzinom, które od początku lipca złożyły wniosek online o 500 plus, wypłacono już 3 miliony złotych. Do tej pory złożono już ponad 1,7 mln wniosków o przyznanie świadczenia z rządowego programu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od 1 lipca dostępne jest bez kryterium dochodowe i obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia.

Bożena Borys-Szopa - minister rodziny, pracy i polityki społecznej- w poniedziałek odwiedziła podopiecznych i pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Kamiennej Górze.

Podczas konferencji prasowej przypomniała, że online złożono już 1,71 mln wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus.

- Pierwsze 3 mln zostały już skierowane do rodzin. To mnie naprawdę bardzo cieszy, bo jest początek wakacji i rodziny mają już dodatkowy przypływ gotówki – podkreśliła minister.

Zobacz także

Wcześniej Borys-Szopa odwiedziła gminę Kowary, która jako pierwsza wypłaciła pieniądze w ramach programu Rodzina 500 plus w nowej odsłonie.

Zadeklarowałam, że odwiedzę pierwszą gmina, która wypłaci świadczenie 500 plus. Bardzo się cieszę, że była to gmina Kowary. Miałam przyjemność spotkać się z pracownikami urzędu gminy. Poznałam również rodzinę, do której trafiły te pieniądze

Bożena Borys-Szopa

500 plus - wniosek

1 lipca ruszył rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Każdy, kto chce online złożyć wniosek o 500 plus, od 1 lipca może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Zobacz także

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione (lipiec i sierpień).

Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Resort rodziny przypomina, że rodzice, którzy mają przyznane do 30 września br. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od pierwszego lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Z szacunków MRPiPS wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.).

Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP