Zamknij

500 plus. Milion złożonych wniosków w ciągu dwóch dni

03.07.2019 07:51
500 plus wniosek. Milion złożonych wniosków w ciągu dwóch dni
fot. Anna Golaszewska/East News (ilustracyjne)

Złożono milion wniosków o świadczenie 500 plus – poinformowała w środę Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Taki wynik osiągnięto w zaledwie dwa dni od startu składania wniosków przez internet.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od początku lipca jest wypłacane bez kryterium dochodowego.

W ostatnich tygodniach urzędnicy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęcali do jak najszybszego złożenia wniosków o wypłatę świadczenia.

Zobacz także

W dwa dni działania 500 plus na każde dziecko wpłynęła rekordowa liczba wniosków online. Złożono już milion wniosków o Rodzina 500 plus. Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin

Bożena Borys-Szopa

500 plus - wniosek

Program 500 plus zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Każdy, kto chce złożyć wniosek o 500 plus online, może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.

Zobacz także

Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.).

Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Zobacz także

Dobry Start - wniosek

Od początku lipca drogą internetową można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu Dobry Start.

Z kolei świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

RadioZET.pl/PAP