Zamknij

500 plus. Część rodziców nadal nie może złożyć wniosków

02.07.2019 10:46
500 plus wniosek. ING. mBank. Empatia. Problemy ze złożeniem wniosków
fot. Aleksandra Szmigiel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

W drugim dniu składania wniosków online o 500 plus część rodziców nie może tego zrobić przez bankowość internetową. Problemy dotyczy m.in. ING Banku Śląskiego i mBanku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus od poniedziałku nie jest ograniczone kryterium dochodowym. Świadczenie jest wypłacane także na pierwsze dziecko w rodzinie, a nie jak dotychczas tylko na drugie i każde kolejne.

Wnioski o 1 lipca można złożyć drogą online przez system Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowość internetową. Rodzice, którzy zdecydowali się to zrobić przez banki, w poniedziałek mieli problemy. Niektórzy z nich wciąż nie mogli złożyć wniosku we wtorek.

Zobacz także

500 plus — wniosek w ING

Kiedy wreszcie będę mógł złożyć wniosek 500 Plus i Dobry Start przez waszą platformę? Nadal nie działa” – napisał na Twitterze pan Tomasz, klient ING Banku Śląskiego.

W odpowiedzi ING podkreśliło, że pracuje nad rozwiązaniem problemu. „Część naszych klientów złożyła już swoje wnioski. Pracujemy nad tym, aby każdy miał taką możliwość. Na naszej stronie internetowej aktualizujemy komunikat dotyczący naszych prac” – napisał bank. 

Na swojej stronie internetowej ING Bank Śląski poprosił klientów, aby złożyli wnioski o 500 plus i Dobry Start w innym terminie.

Niestety nadal nie udało nam się przywrócić pełnej sprawności wniosków o 500 plus i 300 plus. Wnioski działają wolno i długo trwa ich uruchomienie. Przyczyną jest bardzo duże zainteresowanie świadczeniami i obciążenie systemu” – podał bank.

Zobacz także

500 plus — wniosek w mBanku

W poniedziałek problemy ze składaniem wniosków zgłaszali również klienci mBanku. Jeszcze 1 lipca podano, że problemy z bankowością internetową zostały rozwiązane. 

„Niestety próbuje złożyć wniosek na 500 plus od wczoraj rana, w nocy i dzisiaj od rana, ale się nie da cały czas komunikat, że w tej chwili nie można złożyć wniosku” – napisał we wtorek na Twitterze jeden z klientów mBanku.

Problemy z przepustowością we wtorek miał również system Emp@tia, obsługiwany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W związku z dużą liczbą składanych wniosków przez portal Emp@tia może wystąpić chwilowe spowolnienie w składaniu wniosków. Skala zainteresowania programem jest wyjątkowo duża. Prace serwisowe prowadzone są na bieżąco” – podał resort.

500 plus — wnioski

1 lipca ruszył rozszerzony program Rodzina 500 plus, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.

Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP